Stokholmas: lankytinos vietos, objektai, patarimai keliaujant. (2 dalis)

2012-07-05
Stokholmas: lankytinos vietos, objektai, patarimai keliaujant. (2 dalis)

Pirmojoje pasakojimo apie Stokholmą dalyje jau skaičiavome apytikslią pinigų sumą, kurios Jums gali prireikti norint apsilankyti Švedijos sostinėje. Šįkart pakalbėkime apie lankytinas vietas tiek Stokholme, tiek aplink jį.

Stokholmo archipelagas

Stokholmo archipelagas arba kitaip salynas yra sudarytas iš daugiau nei 24 000 salų. Tik 1/24 jų yra apgyvendintos, todėl pasidomėję labiau, vos toliau nuo miesto, galėsite pamatyti tikrų gamtos stebuklų.

 

Architektūra

Stokholmas įkurtas daugiau nei prieš 700 metų, todėl nenuostabu, kad architektūra yra išties įspūdinga, tačiau „neatsiduodanti“ naftalinu. Norint gerai apžiūrėti miestą, protingiausiai tai būtų padaryti vaikščiojant pėsčiomis arba plaukiojant valtimi (tai irgi yra viena iš viešojo transporto formų šiame mieste)

Kava ir kavinių kultūra

Nors daugeliui „tikroji“ kava asocijuojasi tik su itališku espresso, vieną geriausiai paruoštų kavos puodelių matyt išgersite Stokholme. Paragavę tokios kavos sunkiai suranda žodžius kaip lengvai apibūdinti tą išskirtinumą – tiesiog skonis yra stipresnis, gaivesnis. Galbūt todėl švedai mieliau renkasi tikruosius kavos namus, kur egzistuoja tikra kavos kultūra, o ne Starbucks ar Costa.

Ledo baras

Vienas garsiausių ledo barų pasaulyje siūlo paskanauti šaltų kokteilių iš ledo taurių (nesijaudinkite – liežuvis neprišals), pasėdėti prie iš ledo pagaminto baro. Nepamirškite nusifotografuoti – sakoma, kad nuotraukos išties įspūdingos! Tuo net neverta abejoti, nes šis baras priklauso didžiausiam pasaulyje ledo viešbučiui, įsikūrusiame Jukkasjärvi. Šio viešbučio skulptoriai sukūrė ne vieną šedevrą iš ledo ir gudriai parinktų šviesų.

Ką verta pamatyti?

 

Katarinos liftas

Katarinos liftą galite rasti Slussen dalyje, kuri yra šalia Stokholmo centro. Iš čia galite pasigrožėti nuostabiu vaizdu. Pakilę liftu galėsite užsukti į čia pat veikiančią Gondolos kavinę, kur galėsite prisėsti ir gerdami švediškos kavos puodelį pasimėgauti miesto vaizdu.

 

 

Vasa muziejus (Vasamuseet)

Švedai yra tiesiog pamišę dėl karo laivo „Vasa“, pastatyto dar 1628 metais. Iki šiol dar vyksta šio laivo tyrinėjimai. Čia pamatysite ir laivo įgulą, kuri buvo atrasta iškėlus laivą. Jeigu jums tai įdomu - siūlau aplankyti muziejų kuo skubiau, nes medis, panaudotas laivo statybai, stipriai irsta, todėl jau po kelerių metų šis laivas gali subyrėti. Turbūt tai bene vienintelis muziejus pasaulyje, kuris demonstruoja teismo medicinos ekspertų rekonstruotus lavonus kaip ekspozicijos dalį.

 

Skansen muziejus po atviru dangmu

Skansen įkurtas 1891 metais, o šiandien tai išskirtinis muziejus po atviru dangumi. Čia galite ne tik pamatyti, bet ir įsijausti kaip dar prieš šimtą metų gyveno švedai. Per didžiąsias šventes čia organizuojamos šventės pagal vietines tradicijas, todėl nenuostabu, kad į šią vietą suplūsta daugybė turistų.

Skeppsholmen sala

Skeppsholmen yra vaizdinga sala, pasitinkanti visus atplaukiančius į miestą. Čia vyksta garsieji kasmetiniai Stokholmo džiazo festivaliai. Beje čia įsikūręs vienas įdomiausių šiuolaikinio meno muziejų Moderna Musset, todėl mėgstantys Salvodoro Dali ir Pikaso kūrybą privalo apsilankyti. Čia pat, muziejaus terasoje galite išgerti kavos ir pasimėgauti šios salos vaizdais.

Naktinis gyvenimas

Jeigu planuojate apsilankyti Stokholmo naktiniuose klubuose, siūlau apsišarvuoti kantrybe, nes patekti į juos turbūt yra tas pats kaip į Seimą. Prie kiek populiaresnio naktinio klubo Jūs beveik visada išvysite eilutę išsirikiavusiųjų, kurie kantriai (dažnai po valandą ir ilgiau) laukia, kada apsaugos darbuotojai juos įleis.

Nesvarbu kaip atrodote, būtinai turėkite kelis Jus identifikuojančius dokumentus (asmens tapybės kortelę, Isic, Studento pažymėjimą), kuriuose aiškiai galima pamatyti kiek Jums metų. Šiuo klausimu klubų personalas yra itin griežtas.

Kaina į naktinius klubus beveik neskiria nuo „lietuviškos“ – nuo 20 iki 60 litų.

 

Alkoholiniai gėrimai ir Systembolaget

Kaip jau minėjau pirmoje pasakojimo dalyje, alkoholiniai gėrimai yra tikrai brangūs, todėl pietaujant kavinėse vyno taurės reikėtų vengti. Jeigu norėsite pasimėgauti tauriaisiais gėrimais hostelio ar viešbučio kambaryje, Jums teks patirti dar vieną švedišką ritualą – apsilankymą alkoholinių gėrimų parduotuvėje. Vietiniai tokias parduotuves vadina „Systembolaget“, kurios dirba griežtai nustatytomis valandomis, todėl dažnai prieš pat uždarymą čia eilės nusidriekia net už lauko durų. Beje jų skaičius irgi yra ribojamas, todėl yra  tikimybė, kad jums teks net paieškoti tokio taško.

Tačiau būtent čia Jūs galėsite įsigyti vietinių garsiųjų gėrimų, kurių rūšių yra apstu: Schnapps, įvairių trauktinių, vietinio vyno ir tikro sidro. Prekybos centruose galima įsigyti ir silpno (apie 3-4 laipsnių stiprumo) lagerio, tačiau vietiniai stengiasi jo vengti.

Noriu keliauti!

Nori praleisti porą dienų Stokholme ir netgi skristi iš Vilniaus (arba Kauno)? Parašyk man labas@makalius.lt - padėsiu įsigyti bilietus gegužės arba birželio mėnesiui. Su visais mokesčiais į abi puses gali sumokėti vos 90 litų. Viena pastaba - PAS-KU-BĖK. Lauksiu tavo laiško!