Šis tekstas turėtų būti ypač aktualus ir naudingas tiems, kurie į Kosą išsiruošė su dar dvejų metų neturinčiu vaiku, kelionę planuoja patys, stengiasi išsiversti be kreditinės kortelės ir nori sulaukti konkrečių rekomendacijų bei patarimų. Būtent to prieš kelionę lietuviškame internete pritrūko mūsų šeimai. Skrydžiai į salą šiais metais vyks dar pora mėnesių, todėl neabejoju, jog bent kažkam tai bus naudinga. Tebūna tai straipsnis, kuriame žiupsnelis puikios kelionės įspūdžių persipina su naudingais patarimais. Pabandžiau tai sudėlioti į tvarkingas lentynas.
Koso salos Kefalos įlanka
SKRYDIS
Ryanair. Atrodytų viskas aišku. Tikėtis iš avialinijų verta tik tiek, kad tave jos nugabens į reikiamą tašką už ganėtinai nedidelę kainą. Bet klausimų visvien kyla... Visų pirma, keliaujant su vaiku, verta žinoti, jog nemokamai galima pasiimti vežimėlį. Mūsų mažasis keliautojas į jį kreivai žiūri jau daugiau nei pusė metų, todėl imti jo nebuvo prasmės, tačiau galimybė yra. Mitas, jog keliaujantiems su vaiku yra įlaipinimo pirmenybė. Galbūt tai priklauso nuo darbuotojų, tačiau mūsų kelionės metu nei Kauno, nei Koso oro uostuose niekas to nesiūlė. Nesitikėkit ir pleduko vaikui apklot lėktuve. Tiesiog Jūs juk keliaujate pigiai ir viskas būtent taip turi būti. O šiaip darbuotojai itin paslaugūs ir esant vietų lėktuve mums labai greitai stiuardesė surado visą laisvą eilę (iki 2 metų vaikui atskira vieta nepriklauso). Žinoma, verta prisiminti ir tuos, turbūt jau žinomus, patarimus, jog orlaiviui kylant ir leidžiantis vaikui geriau gerti ar bent kažką kramtyti. Tiesiog tie kelionės momentai ir yra vaikui patys sunkiausi.
Beje, bilietų patartina dairytis prieš 1-2 mėnesius. Mes pirkome likus pusantro mėnesio iki atostogų, tačiau likus kelioms svaitėms, buvo ir pigesnių variantų. Čia jau kiekvieno rizikos reikalas...
Manau, kad ieškant skrydžių į kurortus be persėdimų (su vaiku tai būtų šiek tiek sunku) ir turint labai fiksuotas atostogų datas, 1000-1400 lt už skrydį su visais mokesčiais į abi puses liepos mėnesio viduryje yra labai normali kaina.
Koso salos kraštovaizdis
BAGAŽAS
Norit tikėkit, norit ne, tačiau skrendant su beveik 2 metų vaiku savaitei atostogauti į kraštą, kuriame visą parą temperatūra sukasi apie +30 laipsnių, visiškai pakanka rankinio bagažo (vaikui jis nepriklauso). Dvi kuprinės, telpančios į Ryanair standartus, sutalpino trijų asmenų lengvus drabužius, didelį fotoaparatą su trim objektyvais, higienos reikmenis, o skrendant atgal ir šiek tiek lauktuvių, įsigytą paplūdimio rankšluostį bei vaiko pripučiamą vandens ratą. Sauskelnių nusipirksite ir saloje. Beje, nei viename oro uoste kuprinių nei dydžio, nei svorio niekas priekabiai netikrino. Žinoma, keletas lyg iš dangaus iškritusių rusakalbių mūsų tautiečių ar Kaliningrado srities gyventojų, kurie skrisdami atgal buvo apsikrovę maišeliais su Metaxos litriniais buteliais buvo kaip reikiant pakratyti. Bet praleido ir juos, tik maišelius reikėjo sukamšyti į kuprines ir rankinius lagaminus (va tada patikrino ir jų dydį), o tas stipraus gėrimo litras kažkaip niekam neužkliuvo. Nors šiaip nacionalinio graikų gėrimo galite paragauti ir vietoje, o namiškiams vietoj alkoholio ar alyvuogių aliejaus parvežti kitokių suvenyrų. Bet apie suvenyrus vėliau.
Tiesiog už 228 litus (berods tiek kainuoja vienetas registruoto bagažo į abi puses) Kose galite šį bei tą nuveikti, o į lagaminą tiesiog nėra ką tiek dėti.
VIEŠBUČIAI
Žinoma, čia jau Jūsų pasirinkimo laisvė, atsižvelgiant į kainas, patogumus, norus ir planus. Mes rinkomės Koso salos kaimelį Kefalos. Tai ideali vieta atostogoms su vaikais, nes žmonių koncentracija yra gerokai mažesnė nei Kose, Kardamenoje (jaunimo ir vakarėlių kurortas) ar kitose salos vietose. Pats Kefalos kaimelis yra ant kalno, o beveik visos studijos bei apgyvendinimo vietos išsidėstę slėnyje prie jūros. Tiesa, atstumas nuo jūros gali būti netoks ir mažas. Bet booking.com ir hotels4u.com rodo gana tikslią vietą. Tik atkreipkite dėmesį, jog viešbučiai esantys arčiau Kefalos gali būti kalno įkalnėje, todėl kasdien teks šiek tiek palypėti.
Viešbutis „Arhondia studios“
Už 750-900 lt savaitei čia galima rasti tradicinę graikišką studiją 2-3 asmenims, kurioje bus virtuvėlė su reikalingais indais, dušas, reikalingos lovos ir, galbūt, terasa, baseinas, sodas ar panašūs atributai. Mes gyvenome šeimai priklausančiame viešbutyje „Archondia Studios“ (kai kur „Archontia studios“). Jame yra 16 vienodų kambarių, vaikiškas ir suaugusiųjų baseinas su gultais, užkandžių baras (bet užkandžių ten beveik neturi), stovėjimo aikštelė automobiliams, nemokamas internetas bare. Kambariai tvarkomi kas antrą dieną ar net dažniau. Švara – ideali, garbaus amžiaus šeimininkai graikai malonūs ir paslaugūs, tik angliškai kalba sunkiai, o vokiškai labai savotiškai. Atvykus tiesiog atneša šalto vandens (o patekus į +38 jis tikrai labai reikalingas), duoda raktą ir paklausus apie kažkokias viešbučio taisykles ar pan. tiesiog gūžčioja pečiais. Suprask „ilsėkis žmogau, gyvenk čia pas mus ir nesirūpink tokiais niekais“.
Labai panašiai viskas atrodė ir kitos lietuvių poros, su kuriais susipažinome vėliau, viešbutyje. Jis vadinasi „Vasilis studios“, o sąlygos, atstumas nuo jūros ir kaina beveik nesiskiria. Apskritai, susidarė įspūdis, jog daugelis studijų yra labai panašios, tad renkantis skirti tam daug laiko gal ir neverta, tiesiog atkreipkite dėmesį į atstumą iki jūros, ar yra baseinas, televizorius, internetas ar tai, ko reikia.
Verta pastebėti, jog viešbučių rezervacijų sistemose hotels4u.com dažnai galite rasti geresnes kaina nei booking.com, tačiau pastarajame dalį viešbučių galima užsisakyti ir be kreditinės kortelės. Viskas itin paprasta ir patogu. Mūsų viešbutis buvo šiek tiek įkalnėje, kambarys ir terasa, su vaizdu į Kefalos įlanką ir žymiąją Kastri salelę. Baseinu naudojomės gana dažnai, kondicionieriaus neprireikė, nes aklinos langinės ryte puikiai paslepia nuo saulės, o apie savaitę be televizoriaus, radijo ir muzikos svajojome jau seniai.
Tiesa, bent jau mūsų studijoje buvo galima užsisakyti ir pusryčius. Jie kainuoja apie 10 lt žmogui, tačiau panašu, kad už tokią ar net mažesnę sumą kas rytą galite pasilepinti šviežiomis bandelėmis ar kitais savo gamintais, bet įvairesniais ir turtingesniais pusryčiais. Faktas - maitintis studijų užkandžių baruose nepatartina, tam yra galybė puikių tavernų.
Daugelyje salos apgyvendinimo vietų vaikiška lovelė iki 2 metų vaikui nekainuoja, o užsakinėti, žinoma, galima tiesiog dvivietį kambarį. Tiesa, verta paminėti, jog vaikų poilsiu graikai nėra labai pasirūpinę - jų vietoje aš tiesiog pripirkčiau dėžę žaislų ar panaudočiau anūkų žaislus ir leisčiau jais naudotis. Investicija beveik nulinė, keliaujantiems su vaikais - labai maloni smulkmena.
TRANSPORTAS SALOJE IR AUTOMOBILIŲ NUOMA
Dar prieš vykstant atostogauti suplanavome, jog automobilis mums reikalingas jau oro uoste, jog atvykę į nepažįstamą vietą su vaiku be problemų pasiektume savo viešbutį. Tačiau tiesą sakant tai nėra būtina. Viešasis transportas saloje puikus, tik retas. Ir, beje, nepunktualus. Pavyzdžiui, visame kurorte ant visų stotelių yra tas pats laikas 10.00, o tai reiškia, jog paskutinėje iš jų autobusas atvažiuos tik apie 10.15 ar dar vėliau. Šiaip ar taip Kefalos (ir kitus miestelius) iš oro uosto ir jį patį pasiekti galite autobusu. Taksi paprašys iš Jūsų apie 30 eurų. Kainos, atstumai ir kelionės trukmė:
Vaikas iki dvejų metų autobusu gali važiuoti nemokamai.
Šiaip ar taip mes nuomojomės automobilį. Žinoma, didžiosios rezervacijos sistemos yra labai gerai, tačiau šiuo atveju, manau, tikslingiau naudotis vietinių kompanijų paslaugomis. „Safari Rent A Car“ mums išnuomojo automobilį dviems paroms už 88 eurus (pilnas draudimas, nemokamas žemėlapis ir vaiko kėdutė). Jau oro uoste pasitiko Yiannis su geltonais marškinėliais ir kaklaraiščiu, parodė mums FIAT Panda (pagal užsakymą turėjome gauti kažkokią korėjietišką mini nesąmonę), o pasibaigus nuomai oro uoste automobilį paprašė palikti su pripildytu degalų baku, nerakintą ir raktelius padėti po vairuotojo kilimėliu. Viskas ten paprasta. Beje, rezervacija be jokių kreditinių kortelių, tiesiog internetu ir susirašant el. paštu. Graikai pasitiki žmonėmis ir tai daro nuoširdžiai.
Atrodė, jog kaina labai gera. Bet, kuomet sugalvojome išsinuomoti automobilį dar vienai dienai, kreipėmės į pačiame Kefalos esantį „Manolis Rent A Car“ (savo internetinio puslapio jie neturi, bet galima susisiekti el. paštu: manolis.car.rental@hotmail.com) ir ten gavome dar vieną Pandą už 30 eurų dienai (pilnas draudimas, vaiko kėdutė, žemėlapį jau turėjom). Vėl gi, turėjo būt dar viena korėjietiška nesąmonė, bet jos neliko, tai už tą pačią kainą davė Pandą. Tiesa, ši Panda buvo šiek tiek galingesnė ir kalnų keliukais su ja buvo kiek smagiau.
Daugelis rašo, jog Koso salą galima apvažiuoti per vieną dieną ar net trumpiau. Turbūt, kad taip. Tačiau kai esi su vaiku (pietų miegas, poilsis, vidudienio kaitra, užkandžiai), niekur pernelyg neskubi ir šiaip juk leidi atostogas bent dvi dienos tikrai rekomenduojamos. Dienos vidutinės degalų sąnaudos - 15-20 eurų. Benzino litras ten kainuoja apie 1,80 euro. Mes mėgome pasivažinėti, todėl per tris dienas su automobiliu nuvažiavome net apie 300 km (salos ilgis mažesnis nei 50 km, plotis turbūt kokie 10-20km.)
Pastebėjome, jog automobilių nuomose vaikiškos kėdutės tokios skudurinės, susidėvėję ir ne itin patikimos. Tačiau tai irgi pakankamai suprantama - turistų vaikų ne tiek daug ir investuoti graikai čia nemato prasmės.
Tiesa, nors keliaujant su vaiku, turbūt, geriausia nuomotis būtent automobilį, tačiau saloje be vargo galite važinėtis keturračiais, bagiais, motoroleriais ir net dviračiais. Visų jų nuoma dar pigesnė nei automobilio, o ir įspūdžių patirsite dar daugiau.