Didžiulis, raudonas saulės burbulas nugrimzta į ramų lagūnos vandenį. Tolumoje matosi Egadi salos, arčiau – Mocijos sala, o visai šalia – druskos malūnai. Prieš saulėlydį apvažiuokite visą Stagnone lagūnos pakrantę nuo Marsalos iki druskos malūnų, o saulėlydžiui artėjant prie kulminacijos, sustokite prie druskos malūnų esančiame bare Mamma Caura ir su taure vyno stebėkite šį reginį. (Stagnone lagūnos draustinis – tarp Marsalos ir Trapanio).
Trapanio pašonėje, 750 metrų virš jūros lygio, įsikūręs nedidelis, viduramžiškas Eričės miestelis. Trapanio pagrindinė gatvė – Via Fardella veda tiesiai link Eričės kalno. Kalno papėdėje rasite funikulierių. Nors į Eričę galima pakilti kalnų serpantinais tiek miesto autobusu, tiek nuosavu automobiliu, labai rekomenduoju keltis funikulieriumi. Tuo labiau jei važiuojate čia tik kartą. Keliantis galite grožėtis viso Trapani regiono panorama. Matosi tiek Marsalos pusė – druskos malūnai, žaliuojantys alyvmedžių sodai ir vynuogių laukai, tiek Custonaci pusė – baltuojančios marmuro kasybos vietos ir Monte Cofano kalnas. Trapanio gyventojai Eričę ypač mėgsta vasarą, kai keturiasdešimt laipsnių karščio bangos, priverčia ieškoti gaivos. Eričės padėtis tą gaivą užtikrina. Būtinai paragaukite vietinio deserto – “Genovese con crema” pyragėlių.
Favinjana – viena iš Egadi salyno, esančio Sicilijos vakaruose, netoli Trapanio, salų. Pati didžiausia, labiausiai apgyvendinta ir mėgstamiausia tarp poilsiautojų. Favignana garsėja savo dangaus žydrumo įlankomis, uolėtomis pakrantėmis. Cala rossa – pati gražiausia iš šių įlankų. Plaukiojant joje jautiesi lyg milžiniškame žydrame baseine, apsuptas uolų ir civilizacijos nesunaikintos laikinės gamtos. Į Favinjaną galima nuvykti keltu ar greitoju kateriu iš Trapanio ar Marsalos. Greitieji kateriai iš Trapanio plaukia gan dažnai, tad tą pačią dieną galite ir grižti. Išsinuomokite dviratį ir aplankykite gražiausias salos įlankas.
Sicilijoje pagaminama daugiausiai vyno iš visų Italijos regionų, o Trapanio provincijoje daugiausiai Sicilijoje. Taigi, jei esat Trapanyje ir aplink – esate vyno krašte, tad negalite praleisti progos aplankyti vietinius vyno gamintojus. Daugumą jų paprastai atveria duris vyno mėgėjams. Pasivaikščiosite po vyninę ir susipažinsite su vyno gamybos procesais ir Sicilijos vyno ypatumais. Vien aplink Marsalą jų (didesnių ir mažesnių) įsikūrę daugiau kaip 40. Tik Marsaloje gaminamas Marsalos vynas. Apie 18 laipsnių stiprumo, rudos spalvos Marsala priskiriama stipriųjų vynų kategorijai, kartu su porto, madeira ir šeriu. Kaip esant Šampanėje šiukštu neparagauti šampano, Porte – Porto vyno, taip Marsaloje – Marsalos vyno.
Alyvuogių aliejus, kartu su vynu yra tie produktai, kuriais labiausiai didžiuojasi ir giriasi Sicilija. Alyvuogės čia skinamos spalio viduryje ir tą pačią dieną vežamos į olificio, kur alyvuogės tuoj pat virsta aliejumi. Kuo šviežesnis aliejus, tuo jo spalva žalesnė, tuo skonis ryškesnis ir tuo labiau jaučiasi tas nupjautos žolės kvapas. Šviežias aliejus taip pat turi daugiau mūsų organizmui naudingų savybių. Aliejų ragaukite pasidažydami vietine duona. Paragauti ir įsigyti sicilietiško aliejaus galite parduotuvėse su užrašu (prodotti tipici), vakarieniaujant restorane (paprastai prie duonos atnešama ir krepšelis su aliejais) ar įsigyti tiesiai iš jų gamintojų. Jei aliejaus kartu su duona nepatiekia, jo galite visada paprašyti papildomai. Kuo geresnis restoranas, tuo geresnis ir alyvuogių aliejus.
Susimatysime Sicilijoje,
Algė S.,