Praktinė informacija
Visada derėkitės, kitaip tikrai būsite apgauti.
Prieš lipdami į taksi bandykite susitarti dėl skaitliuko. Jei visi taksistai atsisakys tai padaryti, stengitės nusiderėti iki maksimaliai mažos kainos. Mums skaitliuko nei karto neįjungė tik Kasablankoje.
Saugokite savo daiktus, nes ten, kur didelės masės, ypatingai daug kišenvagių. Pagalbos neprisišauksite.
Didžioji dalis biužetinių viešbučių visuose miestuose būna vos ne toje pačioje vietoje. Klauskite dėl kainos, tada eikite apžiūrėti kambarius ir tik vėliau apsispręskite. Jei wc ir dušas kambaryje, kaina visada bus didesnė. Ne sezono metu kainos visuose miestuose gerokai mažesnės ir dar galima pasiderėti.
Prieš kelionę pasirūpinkite kelionės gidu. Turbūt idealiausias variantas – naujasis rough guide. Tai jums sutaupys daugybę planavimo rūpesčių. Yra tekstinis, yra e-book variantas.
Nebijokite naudotis viešuoju transportu – traukiniais ir CTM bei Supratours firmų autobusais. Kainos visur skaičiuojamos už kilometrus, tad nesistebėkite, jei viena kelionė per kalnus trukusi aštuonias valandas bus dvigubai pigesnė nei tokios pačios trukmės kelionė lygumomis. Bilietų kainos pigesnės nei Lietuvoje, tiek traukiniai, tiek autobusai nauji ir modernūs. Jei kelionės metu prispirs reikalas, autobusui sustojus tiesiog informuokit vairuotoją ir jis jūsų palauks, kol susirasite kavinę ar dar ką nors.
Dėl kainų kavinėse Maroke derėtis nepriimtina. Tiesiog iš anksto išsiaiškinkite, kiek viskas kainuos, galite pasitikslinti. Nors prieš kelionę skaitėme, jog jei atneša duoną, už ją būtinai turėsite sumokėti, per visas 16 dienų ant stalo padėta duona ir alyvuogės su kažkokiu padažu mums niekada nieko nekainavo. Kelis kartus netgi buvome pavaišinti nemokamomis sriubomis.
Jei atvykstate į Fesą, rekomenduojame iš anksto pirmai nakčiai užsirezervuoti viešbutį ir susitarti dėl pasitikimo oro uoste. Prarasite ne daugiau nei 50 dirhamų, bet po varginančios kelionės jums tikrai nesinorės kelias valandas ieškoti medinoje nepažymėto viešbučio.
Jei keliausite į dykumą ir ten atvyksite tamsiu paros metu viešuoju transportu, būtinai iš anksto sutarkite dėl pasitikimo stotyje ir užsirezervuokite viešbutį. Dažniausiai pasitikimas nieko nekainuoja. Visi viešbučiai organizuoja keliones į dykumą su nakvynėmis. Tokios kelionės minimali kaina yra 250 dirhamų, tačiau praktiškai visur teks sumokėti 300. Jei prašys daugiau, nesutikite. Nusileis (čia nekalbu apie išvykas keturračiais ir t.t.).
Dykumoje romantikos dienos metu yra gerokai mažiau, nei daugelis įsivaizduoja. Aplink zuja motociklininkai ir krūva keturračių. Tai gali erzinti. Iš kitos pusės, jei esate tokio sporto mėgėjas, tai gali tapti smagiausiu jūsų kelionės įvykiu.
Arbata kavinėse dažniausiai kainuoja 10 dirhamų žmogui. Prastesnėse užeigose kaina gali būti penki ar šeši dirhamai. Agadyre yra kavinių, kur po šeštos valandos maistas ir gėrimai pabrangsta dvigubai. Venkite tokių vietų, tai spąstai turistams. Vietiniai moka tą patį.
Alkoholį įsigykite duty-free dar prieš atvykstant į Maroką. Šioje šalyje galimybės įsigyti velnio lašų labai ribotos. Išimtis – Agadyras.
Dėl visa ko pasiimkite vaistų, ypatingai dažnai žmonės turi problemų su virškinimu. Degtinė pravers kaip dezinfekcinė priemonė. Pravers ir servetėlės. Su higiena ten situacija tragiška. Kai gamina maistą, geriau nežiūrėkite, kaip tai daroma. Rankų ten niekas neplauna (nekalbu apie prabangius restoranus).
Anglų kalba susišnekėti šansų nedaug. Jei mokate prancūziškai, galėsite jaustis kaip namie. Labai populiari ir ispanų kalba.
Jei gatvėje kažkas kalbina, klausia, iš kur esate ir t.t., nekreipkite dėmesio, nieko neatsakykite, nesustokite ir net nepažiūrėkite į jų pusę, nebent norite susirasti draugų.
Jei žmonės prie jūsų prisigretina ir staiga pradeda vaidinti draugus bei nepastebimai ima teikti gido paslaugas, žinokite, jog už tai teks susimokėti. Kuo ilgiau draugystė truks, tuo didesnę sumą turėsite pakloti.
Kainos visur labai skiriasi, priklausomai nuo miesto, priklausomai nuo vietos ir t.t. Prieš kažką pirkdami, aplankykite kokias penkias vietas, taip pat ir fiksuotų kainų parduotuves, kad susidarytumėte vaizdą. Kitaip labai gali būti, kad už auskariukus, kurie kainuoja 5 dirhamus sumokėsite šimtą ir jums tai atrodys pigu.
Keletas kainų pavyzdžių
Kilogramo mandarinų kaina svyruoja nuo 2,5 – 4 dirhamų
Kilogramas bananų kainuos apie 6 – 8 dirhamus
Indelis braškių turėtų kainuoti 4 – 6 dirhamus
Normali vandens 1,5 L kaina kioske bus 6 dirhamai
Tadžinų kaina ne prabangiausiuose restoranuose svyruos nuo 30 – 60 dirhamų
Pusryčių kaina priklausomai nuo komplektacijos sieks 20 – 35 dirhamus
Pirkome įvairius auskarus ir už juos mokėjome po 5 – 10 dirhamų
Įsigijome neblogos kokybės nedidelį kaljaną, sumokėjome 150 dirhamų po laaabai ilgų derybų
Skarelių normali kaina bus nuo 10 iki 40 dirhamų. Priklauso nuo dydžio ir t.t.
Gerai paieškoję įvairių magnetukų rasite ir už 5 dirhamus
Kaljano rūkymas Kasablankoje kainavo 50, Agadyre 70, Marakeše matėme, bet nebandėme už 100 dirhamų.
Viešbučiai (turėkite omenyje, jog tokios kainos buvo lapkričio pabaigoje – gruodžio pradžioje, ne sezono metu)
Fese nakvojome Bab Al Madina viešbutyje, kur kainos ir kokybės santykis buvo puikus, pusryčiai – gardūs. Žmogui kaina buvo dešimt eurų (trims – 330 dirhamų)
Kasablankoje visi biudžetiniai viešbučiai įsikūrę Maarche Central, ten jų apstu. Tiesiog išsirinkite sau idealų variantą. Už nakvynę trims triviečiame kambaryje be pusryčių ir su bendru dušu bei wc sumokėjome 200 dirhamų.
El Jadidoje irgi nemažai biudžetinių viešbučių. Už nakvynę trims be pusryčių ir su bendru vonios kambariu bei wc sumokėjome viso 150 dh. Deja, tikslaus pavadinimo nerandu, tačiau tai vienintelis biudžetinis viešbutis su vaizdu į vandenyną. Prieš tai apėjome dar keturis viešbučius ir kainos svyravo nuo 200 iki 350 dirhamų trims.
Essaouiroje praktiškai visi viešbučiai įsikūrę Medinoje. Tiesiog išsirinkite sau idealiausią. Yra ir nemažai prabangių variantų. Mes už neblogą riadą sumokėjome 500 dirhamų už dvi naktis trims. Jei būtume ėmę vienai nakčiai, kaina būtų buvusi 300 dirhamų, dabar gavosi 250. Čia kambaryje buvo tiek dušas, tiek wc.
Agadyre gyvenome viešbutyje All Moggar garden beach. Tai neblogas trijų žvaigždučių viešbutis su privačiu paplūdimiu ir baseinu, teniso kortais. Patys kambariai senoviški ir viešbučiui reikėtų remonto, bet kainos/kokybės santykis buvo sąlyginai neblogas. Žmogui nakvynė su half/boardu (pusryčiai/vakarienė) švediškas stalas be gėrimų buvo 60 eur. Dėmesio: tai ne biudžetinis variantas ir tai buvo vienintelė vieta, kur pernelyg netaupėme.
Agadyre paskutines dvi naktis dar praleidome trijų žvaigždučių viešbutyje Mabrouk. Dvivietis kambarys parai kainavo 280 dirhamų. Absoliučiai nerekomenduojame šio viešbučio ne tik dėl gigantiškų tarakonų, per dieną nuolat išjungiamos elektros, bet ir šaltoko vandens bei prastų pusryčių. Yra geresnių variantų.
Ourzazatėje visu biudžetiniai viešbučiai - centre (bent jau didžioji dalis jų). Kainos nedidelės, mes už nakvynę prie pat centrinio turgelio sumokėjome 130 dirhamų kambaryje su dušu, bet su bendru wc. Išsirinkite sau geriausią variantą.
Nepamirškite, kad biudžetiniuose viešbučiuose komforto tiesiog negalite tikėtis. Kokia kaina, tokia ir kokybė, bet jei reikia tik permiegoti, tai geri variantai.
Merzougoje tris naktis praleidome jaukiame brolių Mokos ir Jozefo valdomame viešbutyje Auberge Africa. Čia naktis dviviečiame kambaryje kainavo vos 100 dirhamų. Pasitikimas stotyje nieko nekainavo. Už arbatą irgi nieko neteko mokėti. Abu broliai itin malonūs ir nuoširdūs. Pusryčiai kainuoja 35 dirhamus. Merzougoje patartume valgyti viešbučiuose, tai geriausias variantas, nes miestelyje normalesnių kavinių net nelabai ir yra. Tai net ne miestelis, o viena gatvė. Nuo viešbučių iki miesto būna geras gabaliukas kojom. Jei taupote pinigus ir jums nereikia didelio komforto, nuoširdžiai patariame šį Auberge Africa viešbutuką. Pažadame, nenusivilsite. Nuoširdumas, pagalba, skani arbata, įdomūs pokalbiai ir ekskursija į dykumą už labai normalią kainą – tai ką gausite šioje vietoje (ir ne, mums už reklamą niekas nieko nepažadėjo, bet sakė, jei kažkas pas juos atvyks ir pasakys, jog nuo Pauliaus ir Gabijos, bus pasirūpinta maksimaliai gerai).
Marakeše daug biudžetinių viešbučių yra viename El Fnaa aikštės kampe. Kad lengviau įsivaizduotumėte, pasakysiu, jog tas kampas yra prie CTM viešbučio. Tikrai rasite sau tinkamą variantą, kainos visiškai nesikandžioja. Patartume ieškotis kokioje nors siauresnėje gatvelėje, kad būtų mažiau triukšmo. Deja, atrasti mūsų riados internete nepavyko. Mokėjome 150 dirhamų už naktį su wc ir dušu kambaryje.
Paulius Jakelis, Futbolo.TV redaktorius/komentatorius.