Ypatinga aura ir gausybė kontrastų
Porto miestas - tai labai senas miestas su didžiuliu senamiesčiu, žavingais namukais, mažytėmis lauko kavinukėmis, vyninėmis, jaukiomis pardotuvėlėmis ir siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis, o kita vertus ten gausu milžiniškų modernių pastatų, gigantiškų tiltų, didžiulių prekybos centrų, erdvių aikščių ir triukšmingų naktinių klubų. Porto mieste net patiems išrankiausiems keliautojams neteks nuobodžiauti.
Tingesniems ar turintiems nedaug laiko rekomenduočiau tiesiog nusipirkti bilietą specialiems turistiniams raudoniems arba geltoniems autobusams (jie skiriasi savo maršrutu) ir per 1.5 valandos apvažiuoti gražiausias Porto vietas. Autobusas stoja dažnai, tad norint galima išlipti ir nuodugniau apžiūrėti patikusią vietą ar jaukioje kavinukėje išgerti puodelį kavos su plikyto kremo pyragėliu, kurie ten tiesiog fantastiško skonio! Tokio autobuso be stogo kaina – 13 eurų, o bilietas galioja dvi dienas, tad pamatyti galima tikrai daug. Aš pati rinkausi geltonąjį, ir maršrutu tikrai nenusivyliau. Pravažiavome ir grožėjomės daugybe nuostabių miesto vietų, o didžiausią įspūdį paliko kelionės dalis vandenyno pakrante, kur akį traukė mažyčiai balti laiveliai, didelės bangos ir vyninių iškabos.
Į Porto miestą verta vykti vien dėl portveino arba Porto vyno. Galima užsisakyti specialią ekskursiją-degustaciją vienoje iš vyninių ar tiesiog prisėsti kavinukėje. Vynas dieviško skonio ir gana stiprus (apie 20 laipsnių), tad ragauti reiktų atsargiai. Vyno kaina priklauso nuo metų skaičiaus, populiariausias – 5 ir 10 metų Porto vynai. Taurės kaina – apie 2.5 euro (5 metų), o 10 metų euru brangesnis. Parduotuvėje butelį 10 metų senumo Porto vyno galima nusipirkti už 10 eurų. Buvau nustebusi, kad būna ne tik raudono tradicinio, bet ir balto Porto vyno. Tad geresnių lauktuvių nei butelis portveino turbūt sunku būtų rasti, nors gurmanams patiktų ir tradicinis portugališkas ožkų sūris ar alyvuogės. Tradiciniuose suvenyruose visur galima pastebėti gaidžio motyvus, mat gaidys – Portugalijos simbolis.
Nuotykiai ir netikėtumai Portugalijoje lydi nuolat
Silpnesnių nervų keliautojams taksi važiuoti nepatariu, nes taksistams greičio ribojimai negalioja. Mieste lėkti apie 100 km/h o užmiestyje apie 160 km/h čia norma. Man pirmą kartą gyvenime sėdint gale, kilo noras užsisegti saugos diržus.
Kiti netikėtumai laukia beveik kaskart prisėdus kavinukėje. Retas padavėjas gerai kalba angliškai ir dėl ypatingos aptarnavimo manieros. Nesitikėkite papietauti greitai, nes Portugalija - tai šalis, kur niekas neskuba, tad laukiant meniu, gėrimų ar sąskaitos teks apsišarvuoti kantrybe, o gavus patiekalą dažnai tenka nustebti. Mums užsisakius „a plate of shrimps“, po gero pusvalandžio gavome „a plate of chips“.
Portugalai padavėjai niekada neprieis ir nepaklaus ar jums nieko netrūksta, ar buvo skanu ir panašiai, o aptarnauja su tokia veido išraiška lyg darytų jums didžiausią paslaugą. Asmeniškai man portugališkas maistas nepatiko, nes valgyti ryžių patiekalus su bulvėmis man mažų mažiausiai keista. Patiekalai gana sausi, mažai daržovių, tačiau jiems atleisti galima už dieviškus pyragėlius, kurie iš kepyklėlių vitrinų tiesiog kviečia jų paragauti. Pastarieji tikrai vieni už kitus skanesni!
Apsipirkti Porto
Į Porto vykau darbo reikalais, tačiau būdama užsienyje visada stengiuosi apsipirkti ne vien dėl paprastai mažesnių kainų, bet ir dėl asortimento įvairovės. Porto mieste galima rasti beveik visas populiariausių prekių ženklų parduotuves: Zara, C&A, Pull and Bear, Promod, Stradivarius, H&M, Bershka, United Colours of Benetton, kuriose pasirinkimo kur kas daugiau negu Lietuvoje. Dar vienas užsienio parduotuvių privalumas – rasite bet kokio dydžio norimo modelio rūbą ar batus (net ir labai mažą ar labai didelį).
Porto mieste buvau spalio viduryje, tačiau tą savaitę buvo spaliui nebūdinga temperatūra – apie +30 laipsnių, tad parduotuvėse galima buvo rasti vasariškų ir rudens-žiemos kolekcijos drabužių. Gana keista buvo pirkti ilgus žieminius batus ir paltą, kai lauke karštis, kuris Lietuvoje būna per patį vidurvasarį.
Pagrindinėje senamiesčio gatvėje, kuri vakarais būna sausakimša, užsukti kviečia viena prie kitos esančios drabužių, batų, aksesuarų bei kosmetikos parduotuvės. Parduotuvių tiek daug, kad visas apeiti prireiks gero pusdienio. Galima vykti ir į miesto pakraštį. Važiuojant link oro uosto yra keli dideli prekybos centrai, kuriuose irgi galima rasti žymiausių prekių ženklų parduotuvių. Kadangi aš gyvenau pačiame centre, viešbutyje Quality Inn, kuris yra priešais pagrindinę miesto aikštę, daugiausia apsipirkinėjau senamiesčio parduotuvėse, tačiau norint sutaupyti laiko galima tiesiog išlipti prie vieno iš prekybos centrų vykstant į oro uostą. Beje, susisiekimas metro ten labai geras.
Esu apsipirkinėjusi D.Britanijoje, Suomijoje, Belgijoje, tačiau Portugalijos parduotuvės mane nustebino spalvų ir asortimento gausa, ypač kalbant apie batus. Didesnės batų įvairovės nesu mačiusi nei vienoje šalyje. Gausu specializuotų batų ir rankinių parduotuvių, tačiau net ir drabužių parduotuvėse nemažas batų pasirinkimas. Tiesiog batų rojus!
Dėkojame Linai už įdomų pasakojimą, ir kviečiame keliautojus pasipasakoti savaitės interviu rubrikai. Savo norą būti “interviuoti” galite išreikšti paštu dalyvauju@makalius.lt