Nusileidome nedideliame, jaukiame oro uoste. Mus pasitiko draugas, kuris nuvežė į miestą. Sakoma, jog teatras prasideda nuo rūbinės, o Brėmenas prasidėjo nuo gražiai sutvarkytų namų ir gatvių vaizdo. Įkvepia pasitempti. Vykstame į draugo namus, mūsų kelyje jaukios, gan siauros gatvelės, kalėdinėmis dekoracijomis pasipuošę namukai...
Įsikuriame ir tą patį vakarą einame apžiūrėti senamiesčio. Praėję pro geležinkelio stoties vidų, patenkame į senamiestį, tiesa, mums įprasto senesnių pastatų vaizdo dar tenka palaukti. Prie įėjimo į tikrąjį senamiestį mus pasitinka kiaulių skulptūrėlės, ant kurių noriai pozuoti lipa vaikai ir suaugę. Lemputės, eglutės, įvairūs papuošimai labai pagyvina ir taip gražaus senamiesčio atmosferą.
Štai ir pirmasis Brėmeno kalėdinės mugės kioskelis, prie kurio šnekučiuojasi tradicinio karšto vyno gerbėjai. Einame gilyn.
Pagrindinė aikštė – pilna įvairių, stilistiškai suderintų, išpuoštų prekyviečių su saldainiais, skrudintais saldžiais riešutukais, dešromis, vynu, šampinjonais. Maisto čia daug ir gan įvairaus.
Prie kiekvieno kioskelio pastatytų lauko stalų valgoma ir geriama, vaikai supasi spalvingose karuselėse.
Nusipirkti čia gali beveik visko – niekam nereikalingų smulkmenų, karoliukų, o taip pat kokybiškų sidabrinių blizgučių, medinių virtuvės rakandų, kojinių, megztukų, žaislų, įvairių pasakų veikėjų statulėlių, paragauti įvairių tradicinės vokiečių virtuvės patiekalų ar užkandžių, atsigerti kalėdinio vyno.
Kainos Bėmene įvairios: vienas pigiausių didelių čiulpiamų saldainių ant pagaliuko – 1 euras, popierinis riešutų ragelis – 2 eurai, iš vilnos padaryta apie 20 cm avis – 24 eurai, porcija šampinjonų – 3,5 euro, sidabriniai žiedai apie 30-50 eurų.
Prie Brėmeno muzikantų skulptūros eilė fotografų su laimingais pozuotojais. Gyvas, šurmuliuojantis, kalėdinis Brėmenas palieka gerą prieskonį.
Klaidžiodami Brėmeno senamiesčio gatvelėmis, patekome į tikrą kalėdinę pasaką. Siauros gatvelės Šniūro kvartale, iš už langų besišypsantys seniai šalčiai ir įvairūs šventiniai daikteliai. Priėjome ir parduotuvę, kur Šv. Kalėdinių dalykėlių gali apsipirkti visus metus.
Lydimi imbierinių sausainių kvapo, prieiname upę, kalėdinės Brėmeno mugės vaizdas kiek pasikeičia. Ugnies apšviestoje prietemoje, pluša kalviai, siūloma išbandyti kelias pramogas, skamba jauki muzika, taip pat gali pavalgyti čia pat įrengtose tavernose.
Gausybė senoviniais rūbais vilkinčių mugės dalyvių. Atmosfera įkvepianti – patenki į tikrą Hansos pirklių ir amatininkų miestelį.
Kartais pasigirsta nuomonių, jog Brėmenui užtenka dviejų dienų, na, manyčiau, kad ne.
Mieste yra mokslo muziejus (mokslo muziejus 16 eurų), mersedesų gamyklos muziejus (kaina apie 8 eurai), kuris dirba nuo antradienio iki sekmadienio, gražus parkas, kur stalo tenisą gali žaisti nemokamai (atsinešęs savo raketes ir kamuoliukus), žirgynas, kelių aukštų stovėjimo aikštelėje įrengta kartingų trasa... Tereikia tik pinigų ir vaizduotės.
Beje, paprastas pasivaikščiojimas gatvėmis jums taip pat patiks – raudonų, rudų plytų namai, kai kurių fasadai primena mažus dvarus, kiemuose išpuoštos eglės... Čia žmonės gyvena dviejų, trijų aukštų namuose-daugiabučiuose.
Per penkias kelionės dienas pamatėme tik du gyvenamuosius daugiaaukščius.
Kainos Brėmene nėra labai aukštos – didokas rūkytos mėsos gabalas – 2,20 eurų, alus apie 60-70 euro centų, tiesa, dar teks sumokėti už butelį. Perkant gėrimus plastikinėje taroje, primokėsite apie 24 euro centus, stiklinėje – 8 euro centus. Transportas Brėmene kainuoja 2,9 eurų – vienas bilietėlis. Tradicinė vokiška dešra bulkoje (bratwurst) apie 2 eurus.
Labai skanūs ir sotūs turkiški kebabai netoli bronzinių kiaulių skulptūrų (beje, turkas moka padėkoti lietuviškai!) kaina 3,5 eurų, už kuriuos gausite tikrai daug įdaro, minkštutėje bandelėje.
Brėmene galima ir apsipirkti. Tam tinkamiausias bus Waterfront prekybos centras. Kur įsikūręs Primark, H&M, Maxx, Mango, Mustang, s.Oliver ir kitos parduotuvės. Kainos ten kartais labai panašios į lietuviškas, o kai kur žymiai pigiau.
Pirkę svetur, pasakojo, jog Londone pasirinkimas daug didesnis ir kainos dar mažesnės.
Brėmene, jei turite laiko, galite surasti jums patinkantį rūbą ir už 2 ir už 6-15 ar 40 eurų. Odinių batų kainos nėra stebuklingos – svyruoja nuo 50 iki 100 eurų, paprastesnių galima rasti daug pigiau. Iki prekybos centro nuo centrinės miesto stoties (Hauptbahnhof) galima nuvykti su 4,5,6,8 (stotelė: Domsheide), vykstantiems iš oro uosto stotelė vadinsis Use Akschen.
Patarimas – tiesiog užsirašykite prekybos centro pavadinimą, kurį parodysite bilietų pardavėjui.
Brėmene persikelsite į pasaką, kuriai prie jaukaus senamiesčio labai tiktų lėtai iš dangaus kintančios snaigės. Deja, sniego Brėmene būna daugiausia apie 15 cm ir jam, vokiečiai tradiciškai nebūna pasiruošę.
Nuotraukos Mindaugo.
Daugiau nuotraukų iš Brėmeno čia: Vokietijos Brėmene prasidėjo 2011 m. kalėdinė mugė. Foto!