Truputį istorijos
Stavangerio regione apstu vikingų pėdsakų, čia 872 mūsų eros metais vyko ir Hafrsfjord mūšis (šis mūšis padėjo Norvegijai tapti viena šalimi). 1125 m. buvo pastatyta Stavangerio katedra ir tai stipriai paveikė miestelio gyvenimą. Po to sekė ilgas, tamsus periodas, apie kurį nei gidai, nei Google daug nepasakys. Žinoma, jog 1810 m. atsigavo žvejybos pramonė – ačiū rūkytoms silkėms. Žvejybos pramonė suklestėjo, paskui save tempdama ir kitus verslus, pvz., skardinių gamybos.
Bene svarbiausias miesto įvykis 1969 m. Šiaurės jūroje atrastas pirmasis naftos telkinys. Tai lėmė, jog Stavengerio regionas tapo vienu svarbiausių Norvegijoje. Šiandien šį miestą vadina Europos naftos ir energetikos sostine, daugiausiai žmonių dirba būtent naftos gavybos įmonėse. Šiandien čia gyvena apie 126 tūkst. gyventojų.
Ką nuveikti Stavangeryje?
Ne paslaptis, jog yra suformuotas įvaizdis, jog Stavangeryje nėra ką veikti, ypač – jaunimui (beje, čia įsikūręs universitetas). Iš dalies tiesa, vikingų palikuonys nėra linkę šokti naktiniuose klubuose iki paryčių, dauguma atrakcijų yra skirtos ramioms, šiaurietiško būdo asmenybėms. Be to, dauguma lankytinų vietų yra susijusios su gamta, o tai reiškia, jog iki jų riekia pavažiuoti ar paėjėti. Viešasis transportas Norvegijoje nėra labai pigus, tačiau vaizdai tikrai verti dėmesio.
Po to, kai pėsčiomis apžiūrėsite Stavangerio senamiestį, galite judėti toliau. Makalius.lt siūlo susipažinti su Stavangerio lankytinomis vietomis.
Sakyklos akmuo (Pulpit Rock)
Sakyklos akmuo – viena labiausiai lankomų ir daugiausiai fotografuojamų Norvegijos vietų. Ši uola yra 604 m. aukštyje, apačioje teka upė ir matosi fiordai. Vaizdas tiesiog įspūdingas. Lonely Planet ir CNN GO kelionių žurnalas šią vietą 2011 m. įtraukė į geriausių pasaulyje panoramų sąrašą. Į šią vietą galite nukakti pėsčiomis (pažymėtu keliu, eiti reikės apie 2 valandas), autobusu ar automobiliu. Keltu: iš Fiskepirterminalen prieplaukos Stavangeryje.
Šiame muziejuje sužinosite viską, ko iki šiol nežinojote apie naftą. Kaip ji susidarė, kaip ją išgauna, kokie produktai iš jos gaminami. Tiesa, turbūt nerasite atsakymo į klausimą, kodėl Lietuvoje toks brangus benzinas.
Muzijeus pateikia daug naujausios informacijos apie naftos gavyba, modernias technologijas, taip pat sužinosite, kaip mūsų laikų pagirindinis energijos šaltinis daro įtaką visuomenei. Originalūs modeliai, filmai ir eksponatai papasakos apie sunkų ir pavojingą darbą. Sužinosite ir apie Šiaurės jūros narus. Taip pat muziejuje įrengtas 3D kino teatras, rodantis nenuobodžius filmus apie tai, kaip iš dinozaurų ir kitų gyvių išgaunama nafta. Vaikai irgi turės ką veikti – katastrofų kambarys ir gelbėjimosi parašiutai ir kita. Įėjimas suaugusiems kainuoja 100 kronų (apie 45 litai).
Švyturiai
Užbaigtiems romantikams siūlome leistis į kelionę po Stavangerio regioną – čia pamatysite bent 5 įdomius, senovinius švyturius.
Apie 30 km nuo Stenvagerio nutolęs parkas – puiki vieta pasilinksminti visai šeimai. Čia vaikai galės patys pasigaminti tikro Freia pieniško šokolado. Parke įrengti įvairūs atrakcionai – ilgiausia turi ką pasiūlyti – ilgiausia bobslėjaus trasa, aukščiausias apžvalgos ratas ir panašios atrakcijos visai šeimai.
Kitos atrakcijos
Stavangeryje dar galite aplankyti įdomius objektus, pvz.: Akmens amžiaus gyvenvietę, Konservavimo, Medicinos, Archenologijos, Vaikystės, Spaudos, Jūrų, Telekomo, Taikomosios dailės muziejus ir dar daug daug kitų.
Stavangerio krantus skalauja Šiaurės jūra, rašoma, kad vanduo vasaros viduryje vidutiniškai įšyla iki 16 laipsnių. Regione yra daugiau paplūdimių, tačiau iki jų teks pavažiuoti viešuoju transportu.
Kitas malonumas – kriokliai, fiordai. Čia jų yra išties daug, tereikia imti žemėlapį į rankas ir nuspręsti, kurį norite pamatyti. Be aprašytųjų yra ir kitų atrakcijų – aplink kalnai, upės – pasivaikščiojimai, plaukimas baidarėmis, iškylos.
Stavangeris gal ir nėra naktinių klubų ar kitų sintetinių atrakcijų meka, tačiau gamtos grožybių tikrai daug, tad tikriems kalnų, upių, jūros, skardžių mylėtojams Stavangeris tikrai turėtų palikti gilų įspūdį.
Gražus vaizdo įrašas pristatantis Stavangerį: