Kasmet Viduržemio jūros salas, pietų kurortus pasiekti vis paprasčiau. Šią vasarą už keliasdešimt litų, kaip skelbia pigių skrydžių bendrovės, bus galima nuskristi į Maljorką, Kiprą, Rodą, Kosą, Maltą.
Pigių skrydžių bendrovės taikosi į pyrago gabalą, kuris ilgus metus priklausė kelionių organizatoriams ir agentūroms.
„Rodo, Koso salos Graikijoje akimirksniu sulaukė didelio keliautojų srauto ir susidomėjimo, iš karto rado vietą tarp klientų. Tikrai stebėtinai geras skrydžių užpildymas – virš 85 proc. Tai akivaizdžiai pasiteisino“, – teigė Kauno oro uosto generalinis direktorius Ariandas Šliupas.
Pačios kelionių agentūros teigia, konkurencijos iš pigių aviakompanijų nejaučiančios. Esą jų klientai skirtingi: pigiais skrydžiais naudojasi ir savarankiškai atostogas planuojasi jaunimas, o kelionių agentūrų klientai – vyresni asmenys, kurių skaičius esą pastaraisiais metais nemažėja.
„Klientai, kurie renkasi kelionę su kelionių organizatoriumi, yra arba poros, arba šeimos, arba klientai, kurie yra vyresni nei 25 metų. Tie žmonės, kurie sunkiau susikalba užsienio kalbomis ar nori jaustis drąsiau ir niekuo nesirūpinti, renkasi kelionių agentūras“, – kalbėjo kelionių agentūros direktorius Andrius Caplevas.
Anot agentūros, kelionių paketai perkami atostogoms turistiniu sezonu, tuo metu jaunimas su pigiomis avialinijomis atostogauti pradeda dar neprasidėjus turizmo sezonui ar jam pasibaigus.
Turizmo departamentas perspėja, kad perkantieji kelionių paketus yra dėl visko apdrausti, tuo metu taupantiesiems ne visada pavyksta sutaupyti.
„Jeigu tik atsitiks koks netikėtumas, tada, kaip liaudis sako, taupus moka du kartus. Tada tau ta kelionė labai pabrangs. O iš kitos pusės, jeigu norėsi taikyti draudimus kiekvienam kelionės etapui, produktui – kelionei, viešbučiui, transportavimo priemonėms – kelionė labai pabrangs ir neaišku, kaip bus pigiau“, – tvirtina Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė.
Nepaisant to, turizmo departamentas skaičiuoja, kad kelionių agentūromis po procentą ar du pastaraisiais metais naudojasi mažiau žmonių.
Tačiau bendras turistų srautas auga – pernai vykstančių atostogauti į užsienį padaugėjo 100 tūkstančių iki 1,5 mln. gyventojų.
Makaliaus nuomonė. Pigūs skrydžiai tikrai nėra tik nelabai reiklaus jaunimo keliavimo priemonė. Į Makalių kreipiasi daug vyresnių žmonių, šeimų ir net senjorų, dalis kurių daug keliavo jaunystėje ir dabar nori keliauti vėl. Šeimos renkasi savarankišką keliavimą, nes taip sutaupo. Vertėtų prisiminti - kai skrenda didelės grupės, reikėtų kuo ankščiau ieškoti bilietų, nes būna, kad konkreti kaina galioja tik 4-20 vietoms, bet brangesnių bilietų kainos paprastai skiriasi 15-40 litų, aišku, kuo arčiau kelionės data, tuo didesnė tikimybė, kad pigesnių bilietų nebeliks. Esu skridęs su 15 žmonių kompanija į Briuselį, kuriems visiems užteko pigių bilietų. Kalbant apie vyresnius žmones, jie dažniausiai patys neperka bilietų tiesiogiai aviakompanijų puslapiuose, tačiau puikiai moka susirasti pagalbos – draugai, vaikai, anūkai ir taip įsigyti bilietą, rezervuoti viešbutį, užsisakyti pervežimą iš oro uosto iki viešbučio.
„Supratau, kad susidėlioti kelionę nėra toks jau sudėtingas procesas (tai suvokti prireikė ne vienos kelionės, kurių metu buvo padaryta daug klaidų). Kodėl turiu rinktis kelionių organizatoriaus paketą kelionei į Paryžių, jeigu jo siūlomo pagrindinio paketo kaina yra kosminė? Man patinka pačiam kontroliuoti viską“, - teigia vyresnės kartos atstovas Vytas, kiekvienais metais su žmona vykstantis į kokią nors Europos šalį. Daugelis kalbintųjų teigia, kad jiems svarbu būti padėties šeimininkais – žinoti, ką pasirinko, kodėl ir kiek kas kainuoja. „Nusipirkau lėktuvo bilietus į , dabar ieškau viešbučio. Žinau, kad rasiu ir kiek sumokėsiu. O kur ir ką pamatyti sužinosiu internete“, - savo keliavimo filosofija pasidalino 35 metų Lukas.
Manau, kad visada bus dalis žmonių, kurie arba neturės laiko įsigilinti, arba tiesiog manys savarankišką keliavimą esant nepatogiu ir naudosis suplanuotomis kelionėmis. Todėl pats neįžvelgiu jokios konkurencijos tarp agentūrų ir pigių avialinijų, džiugu, kad keliautojas gali rinktis, o tai, kad keliauja vis daugiau žmonių, rodo, kad visi atranda sau labiausiai patinkantį būdą pažinti pasaulį. Žinoma, esu už keliavimą su kelionių organizatoriumi, kai vykstama į Egiptą, Turkiją, ar panašias šalis, nes savarankiškai keliauti iš Lietuvos kol kas nėra pigu.
Dėl kelionių draudimo čia jau atskira kalba. Iš praktikos galiu pasakyti, kad draustis tikrai verta, tačiau, ar tikrai būtina drausti kiekvieną kelionės etapą? Kokia grėsmė kyla miegant viešbutyje, važiuojant traukiniu svečioje šalyje, kopiant į kalnus ar slidinėjant? Grėsmė sveikatai, o sveikatos draudimas kainuoja tikrai nebrangiai, pvz., savaitę slidinėdami Europoje už 103 litus apsidrausite: medicinines išlaidas, nuo nelaimingų atsitikimų, bagažą, civilinę atsakomybę, nuo kelionės nutrūkimo, o vykdami turistauti be sporto, už minėtą draudimą sumokėsite 70 litų, tik sveikatą apsidrausti galėsite nuo 15 litų. Beje, didžioji dalis turinčių kreditines korteles jau yra apdrausti sveikatos draudimu. Kartais vienos kortelės užtenka, kad visa šeima būtų apdrausta, bet dėl sąlygų reikėtų tikslintis bankuose.