Jei grybus skirstote į dvi kategorijas: valgomi arba „šungrybiai“ – smarkiai klystate. Kviečiame dalyvauti pirmajame Lietuvoje Grybų pažinimo čempionate ir įsitikinti, kad mūsų miškuose egzistuoja kur kas didesnė grybų rūšių įvairovė bei sužinoti, kuo kiekviena grybų rūšis yra vertinga miško ekosistemai.
Lietuvos gamtos fondas kviečia pirmąjį spalio šeštadienį (spalio 5 d.) atsiplėšti nuo įprastinio penkių valgomų grybų rūšių rinkimo ir susipažinti su daugybe kitų miške augančių grybų rūšių – netinkamų mūsų stalui, tačiau vertingų miško ekosistemai. Kiek grybų rūšių galima per keletą valandų aptikti gamtinės įvairovės turtingame miške? O kiek iš jų galima atpažinti pasitelkus pažinimo vadovus bei visagalį internetą? Dalyvaukite pirmajame Lietuvoje Grybų pažinimo čempionate ir padėkite atsakyti šiuos klausimus!
Daug ir įvairių grybų dygsta tik tausojančiais metodais tvarkomame miške. Svarbiausia sąlyga – kad miške nestigtų negyvos medienos: sausuolių, stuobrių ir virtuolių. Tyrimais atskleista, kad mūsų klimato juostoje nuo negyvos medienos priklauso net 5000 – 7000 gyvūnų, augalų ir grybų rūšių. Tausojančios miškininkystės pavyzdį galima išvysti Lietuvos gamtos fondo Žingių miško (Siužionių seniūnija, Vilniaus rajono savivaldybė) pažintiniame take, todėl būtent šiame miške kviečiame į pažintį su grybų įvairove.
Lauksime Jūsų spalio 5 d. 9:30, „ginkluotų“ grybavimo įrankiais (retų rūšių fiksavimui reikalingas fotografuojantis įrenginys), neperšlampama avalyne ir rudenio darganoms tinkamais rūbais.
Renginio programa:
9.30 - 10.00 val. Dalyvių atvykimas, registracija
10.00 - 10.10 val. Čempionato ir jo programos pristatymas
10.10 - 10.25 val. Žingių miško pažintinio tako pristatymas
10.25 - 10.45 val. Pasakojimas apie grybus, pagrindinius pažinimo principus
10.45 - 11.00 val. Varžybų taisyklių pristatymas, žemėlapių išdalijimas, totalizatorius
11.00 - 15.00 val. Grybavimas
15.00 val. Surinktų grybų pateikimas ekspertų komisijai
15.00 - 16.30 val. Pietūs
Ekskursija Žingių miško pažintiniu taku
15.00 - 16.30 val. Rezultatų vertinimas
16.30 - 17.30 val. Nugalėtojų apdovanojimai, įdomiausių grybų aptarimas
Kol komisija vertins grybautojų krepšelių turinį, turėsite progą susipažinti su pagal ekosistemos dėsnius tvarkomo miško pavyzdžiu – galėsite aplankyti Žingių miško pažintinį taką. Visų čempionato dalyvių laukia neišdildomi įspūdžiai, o tų, kuriems pasiseks surinkti daugiausia skirtingų rūšių grybų bei daugiausiai grybų atpažinti, laukia dovanos, kurios padės pasiruošti čempionatui kitąmet. Apdovanosime ir čempionato rezultatą – bendrą aptiktų grybų skaičių – tiksliausiai atspėjusį grybautoją. O galbūt mums pavyks aptikti naują, Žingių miške, o gal net visoje Lietuvoje dar nepastebėtą grybų rūšį – juk gamtoje apstu netikėtumų.
Iš 112 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų grybų net 103 yra aptinkamos miškuose. Didžioji dalis saugomų grybų – senųjų miškų reliktai, todėl aptinkami ten, kur medynai pasiekę gamtinę brandą. 70 proc. šių rūšių didžiausią grėsmę kelia senų medžių kirtimai, o 35 rūšių egzistavimas priklauso nuo stambios negyvos medienos. Skaičiuojama, kad viename miško hektare yra tik apie 8 m3 negyvos medienos, o gamtosaugos ekspertai mano, kad mūsų klimato juostos miškuose tokios medienos turėtų būti bent 20 – 30 m3/ha. Senų medžių ir negyvos medienos trūkumas – viena didžiausių grėsmių gamtinei įvairovei ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos miškuose.
Kviečiame dalyvauti Grybų pažinimo čempionate komandomis ir po vieną, būtume dėkingi, jei registruotumėtės iš anksto: remigijus@gamtosakademija.lt
Grybų pažinimo čempionato startas – prie Žingių miško pažintinio tako pagrindinio stendo (tiksli vieta: http://bit.ly/16sGFyd)
Bijantiems paklysti, detali informacija apie kelionę į renginio vietą:
Iš Vilniaus važiuoti Pabradės kryptimi iki prieš pat Pravalo ežerą esančios sankryžos Sužionys – Danilava. Tada sukti kairėn ir važiuoti iki Danilavos. Danilavos kaime yra kelio ženklas į Žingių miško pažintinį taką. Važiuojant tuo keliu prieš pat Asvejos ežerą, kairėje kelio pusėje ir yra aikštelė su LGF pažintinio tako stendu.