Fabriko istorija prasidėjo 1913 m. Šiauliuose, kai 36 metų amžiaus konditeris Antanas Gricevičius nedideliame mediniame name įrengė karamelės virimo katilą. Pirmieji fabriko darbininkai buvo patys savininkai – p. Gricevičius ir jo žmona Juzefa. Iki pirmojo pasaulinio karo Šiauliuose veikę šeši saldainių fabrikai priklausė rusų, vokiečių, žydų ir lenkų tautybės verslininkams, tad, norėdamas pabrėžti pirmosios mieste lietuviškos saldainių dirbtuvėlės tautiškumą, p. Gricevičius pavadino ją augalo „rūta“ vardu. Čia buvo gaminami karameliniai saldainiai, netrukus pradėti gaminti ir šokoladiniai.
„Šiauliai buvo carinės Rusijos šokolado centras, o „Rūta“ augo: buvo pastatyti keli mūriniai pastatai, tobulinama gamyba, didinamos jos apimtys. Įmonė ypač suklestėjo tarpukaryje. Tuomet fabrike jau dirbo 160 darbuotojų ir buvo gaminami net 300 pavadinimų saldainiai, “ - pasakojo UAB „Rūtos“ direktorius Algirdas Gluodas.
Senasis pastatas, latvių kilmes tarpukario Lietuvos architekto Karolio Reisono kūrinys. Tarp šio architekto darbų įžymioji Kauno Prisikėlimo bažnyčia, Vytauto Didžiojo karo muziejaus rūmai Kaune. Atnaujintame pastate įkurdintame Šokolado muziejuje lankytojams bus gyvai rodoma, kaip pagaminamas šokoladas, svečiai pačių pasigamintu šokoladu galės mėgautis kavinukėje, arba saldumynų įsigyti čia pat esančioje parduotuvėlėje.
„Įėjus į muziejų lankytojas pasijus lyg ispanas pirmą kartą išsilaipinęs Centrinėje Amerikoje. Juk šokoladas atkeliavo būtent iš ten. Lankytojus pasitiks žmogaus ūgio indėnas ir kakavos medis. Manau, kad vienas įdomesnių daiktų muziejuje bus Žaidimų įrenginys vaikams, kuris tikrai sudomins ne tik mažuosius,“ – entuziastingai pasakojo A. Gluodas.