Taip jau nutinka, kad kartais, net ir sąžiningai ištisus metus dedant „centą prie cento“, trokštamai kelionei pritrūksta reikiamos sumos. Tačiau turint ribotą biudžetą nebūtina atsisakyti atostogų. Nesiūlome skolintis pinigų ar eiti plėšti banko. Net ir esant nedidelėms santaupoms galima keliauti, pamatyti naujas vietas ir įdomiai leisti laiką. Pagrindinė taisyklė – kelionei ruoštis iš anksto.
Kelionės planavimas
Pasirinkite tinkamą laiką. Prenumeruokite „paskutinės minutės“ pasiūlymus. Jau ir Lietuvoje dirbančios kelionių agentūros vis dažniau pasiūlo tikrų „paskutinės minutės“ pasiūlymų, kai kelionės kaina yra kone perpus mažesnė, negu pradinė. Deja, dažnai už patrauklaus pasiūlymo vis dar slepiasi įvairios papildomos sąlygos, tad patartina jas išsiaiškinti.
Nevykite atostogauti piko metu. Venkite vykti į tam tikrą šalį, kuomet visi masiškai ten vyksta. Geriau rinkitės sezono pradžią ar pabaigą. O didžiuosius miestus galima aplankyti ir ne sezono metu: Londonas, Paryžius ar Roma yra ne ką mažiau gražūs žiemą. Pirma, pigiau kainuos lėktuvo bilietai ir nakvynė. Be to, neteks gaišti laiko eilėse į muziejus ir kitas lankytinas vietas. Vis dėlto, verta išsiaiškinti, ar visos jūsų planuojamos aplankyti vietos dirbs. Ne sezono metu kai kurie muziejai ar kiti lankytini objektai gali būti uždaryti.
Nesižavėkite pirmu pasitaikiusiu pasiūlymu. Verta paanalizuoti rinkoje siūlomus variantus, palyginti skirtingų kelionių organizatorių, viešbučių operatorių ar avialinijų siūlomas kainas.
Vykite į tą šalį, kur valiuta yra silpna. Pasidomėkite pasaulinėmis valiutų stabilumo tendencijomis. Be abejo, litas nėra stabiliausia pasaulio valiuta, tačiau ji yra susieta su Euru, taigi apsimoka keliauti į tas šalis, kuriose valiuta Euro atžvilgiu yra silpnesnė, pavyzdžiui, JAV.
Kelionės biudžetą planuokite iš anksto. Kelionės metu visuomet būna nenumatytų išlaidų, tačiau pagrindines išlaidas galima susiplanuoti iš anksto. Verta numatyti vienos dienos biudžetą, skiriant tam tikrą suma nenumatytoms išlaidoms. Dauguma muziejų, populiarių lankytinų vietų turi savo interneto svetaines, kur galima iš anksto pasidomėti, kokios yra apsilankymo kainos. Be to, kai kurie muziejai tam tikromis dienomis siūlo nemokamą apsilankymą.
Rezervuokite ir pirkite internetu. Interneto dėka keliones patiems planuoti tapo žymiai paprasčiau. Internetu galima įsigyti lėktuvo, traukinio ar autobuso bilietus, rezervuoti nakvynę ar nuomojamą automobilį, o svarbiausia – nesunkiai palyginti užsakomų paslaugų kainas. Tad jei taupote, neverta mokėti papildomai kelionių agentūroms. Vis dėlto, reiktų pridurti, kad į tam tikras šalis gali būti žymiai pigiau keliauti su kelionių agentūra. Ši taisyklė galioja populiariausioms, lietuvių pamėgtoms kryptims, kadangi kelionių organizatoriai, užsakydami didžiulius turizmo paslaugų paketus turi stiprią derybinę galią ir gauna žymiai geresnes kainas.
Pasirūpinkite sveikata. Norint kelionės metu išvengti papildomų išlaidų, reiktų iš anksto pasirūpinti sveikata – įsigyti būtiniausių vaistų ir medicinos priemonių. Jei leidžiatės į ilgesnę kelionę, pasirūpinkite savo sveikatos būkle. Skaudamas dantis gali ne tik sugadinti kelionę, bet ir paploninti piniginę.
Pasirūpinkite kokybiškais daiktais. Planuodami kelionę įsigykite patikimus ir kokybiškus išvykoje būtinus daiktus: kuprinę, lagaminą, avalynę ir pan. Tokiu būdu išvengsite nenumatytų išlaidų daiktui sugedus ar suplyšus.
Lėktuvo bilietai
Lėktuvo bilietus užsisakykite iš anksto. Planuokite savo kelionę mažiausiai prieš kelis mėnesius, o gal net ir prieš pusmetį. Ši taisyklė ypač galioja užsisakant pigiųjų avialinijų bilietus, taip pat, jei planuojate nuomotis automobilį.
Rinkitės pigias avialinijas. Pagrindinis pigių avialinijų, tokių, kaip Ryanair, kuri vykdo skrydžius iš Kauno, privalumas – galimybė pigiai įsigyti bilietus. Tačiau užsakant bilietus iš tokių avialinijų reiktų tikėtis ir mažesnio komforto bei papildomų mokesčių už kitose avialinijose įprastas paslaugas, pavyzdžiui, bagažą, gėrimus, užkandžius ir pan.
Būkite lankstūs. Neplanuokite atostogų per ilguosius savaitgalius arba tokias šventes kaip Kalėdos, Naujieji Metai, Velykos ar kt. – rinkitės savaitę prieš arba po to. Lėktuvo bilietai kainuos iki kelių kartų pigiau.
Oro uostai
Žinokite savo teises. Jei skrydis vėluoja ar yra atidėtas, nepamirškite, kad avialinijos turi pasiūlyti jums maisto, gėrimų, nakvynę ar skrydį kitu lėktuvu.
Neapsipirkinėkite oro uostuose. Maisto ir gėrimų kainos oro uostuose paprastai nedžiugina. Tačiau net ir „duty-free“ parduotuvėse pirkti apsimoka tik tada, jei tikrai žinote, jog kaina yra mažesnė, negu įprastoje parduotuvėje.
Automobilio nuoma
Nuomodamiesi automobilį pasidomėkite kainomis keliuose nuomos punktuose. Nors automobilį nuomotis tiesiai iš oro uosto gali atrodyti patogiausia, tačiau automobilių nuoma čia gali būti brangesnė. Tad pravartu pasidomėti, kokia nuomos kaina toliau nuo oro uosto esančiuose nuomos punktuose.
Išsiaiškinkite papildomas nuomos sąlygas. Nuomodamiesi automobilį, pasidomėkite, ar į kainą įeina visi mokesčiai ir draudimas, kiek kainuos papildomos paslaugos, pavyzdžiui, vaiko kėdutė ar galimybė vairuoti antram asmeniui.
Rezervuokite nedidelį automobilį. Net jei ir mėgstate važinėti dideliu automobiliu, rezervuojant iš anksto, išlieka tikimybė, jog jums atvykus nuomos kompanija neturės to automobilio, kurį rezervavote. Tokiu atveju beveik visuomet pasiūlomas aukštesnės klasės automobilis – žinoma, už tą pačią mažesnio automobilio kainą!
Kitas transportas
Dideliuose miestuose dažniausiai patogiausia keliauti metro. Pasidomėkite, ar yra kelių dienų ar savaitės bilietai. Taip pat kartais metro ar kitu miesto transportu turistams galima važiuoti nemokamai įsigijus vadinamąją „miesto kortelę“.
Keliaukite nuosavu automobiliu. Keliauti nuosavu automobiliu apsimoka vykstant į kaimynines šalis arba atostogaujant ilgesnį laiką. Tačiau jei planuojate atostogauti tik savaitę tolimose šalyse (pavyzdžiui, Portugalijoje, Ispanijoje, Italijoje), greičiausiai pigiau bus skristi lėktuvu ir išsinuomoti automobilį. Keliaujant automobiliu galima susipažinti ne tik su ta šalimi, į kurią vykstate, bet ir su šalimis, pro kurias pravažiuosite.
Keliaukite kartu su draugais. Jei nusprendėte keliauti automobiliu, pravartu susirasti kelionės draugų. Važiuojant 4-6-iese didesniu automobiliu sąlyginai mažiau (vienam žmogui) kainuos ne tik kuras, bet ir greitkelių, tiltų, tunelių, automobilio parkavimo ir kiti mokesčiai. Be to, kartu galima išsinuomoti didesnį butą, taip nakvynės kaina vienam žmogui taip pat tampa gerokai mažesnė.
Keliaukite kemperiu. Taip keliauti yra gana patogu, kai keliaujate su šeima, draugais. Kemperis yra tarsi namas ant ratų: galite patogiai susidėti visus reikiamus daiktus, o apsistojus kempinge, nereikia statyti palapinės. Juk ir oras ne visada yra palankus miegoti palapinėje, ypač jei pliaupia lietus ar pasitaiko speiguota naktis. Kemperius nuomoja daugybė kompanijų.
Nakvynė
Ieškokite pigesnių apgyvendinimo įstaigų. Keliaudami į užsienį, rinkitės ne viešbučius, o svečių namus, hostelius ar jaunimo nakvynės namus. Rezervuokite iš anksto internetu – kainos būna palankesnės ir pasirinkimas didesnis.
Apsistokite kempinguose. Jei kelionės metu planuojate aplankyti ne tik miestus, bet ir daugiau pabūti gamtoje, verta pagalvoti apie palapinę ir galimybę apsistoti kempinguose. Užsienyje dauguma kempingų yra gerai įrengti ir gali pasiūlyti puikias sanitarines sąlygas ir įvairiausias paslaugas.
Nakvynė „ant ratų“. Keliaujant kemperiu nereikės rūpintis išankstine rezervacija, tačiau verta sužinoti kempingų adresus. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Norvegijoje, kempingus nesunku rasti šalia pagrindinių turistinių maršrutų. Tačiau ten, kur kempingų turizmas yra mažiau išplėtotas, kempingo paieška gali užtrukti.
Lankykitės pas draugus, gimines. Šis sprendimas gali būti patrauklus ne tik keliaujant po Lietuvą.
Įstokite į „svetingumo klubą“. Išlaidos nakvynei paprastai sudaro nemažą kelionės išlaidų dalį. Vadinamieji svetingumo klubai gali būti puiki proga sutaupyti. Tereikia užsiregistruoti atitinkamoje interneto svetainėje, pavyzdžiui, http://www.hospitalityclub.org/ arba http://www.couchsurfing.com/ ir vykti „į svečius“. Tokiu būdu įprasta svečiuoti ne ilgiau kaip 3 dienas. Nors mokėti už tokią nakvynę nereikia, tačiau už svetingumą šeimininkui yra gražu įteikti bent simbolinę dovanėlę.
Lankytinos vietos. Keliaujame pigiai.
Įsigykite vadinamąsias „miesto korteles“. Daugumoje didžiųjų miestų lankytojams siūloma įsigyti vadinamąsias „miesto korteles“. Jei planuojate aplankyti keletą muziejų ar kitų lankytinų vietų, įsigiję tokią kortelę galėsite jas aplankyti gerokai pigiau. Dažniausiai turint šią kortelę nereikia laukti prie bilietų kasos, norint patekti į tam tikrą objektą. Be to, kortelės turėtojams dažnai siūlomas nemokamas naudojimasis miesto viešuoju transportu, taikomos nuolaidos tam tikruose restoranuose. Vis dėlto, perkant tokią kortelę, verta pasidomėti, į kurias vietas būsite įleisti nemokamai ir ar jos atitinka jūsų planus.
Pasidomėkite, ką galima aplankyti nemokamai. Nors ir sakoma, kad geri dalykai nebūna nemokami, tačiau kai kuriose šalyse ar vietovėse turizmas yra labai skatinamas ir siūloma kai kuriuos lankytinus objektus pamatyti nemokamai. Taip pat verta pasidomėti specialiomis akcijomis.
Maistas ir pirkiniai. Kaip sutaupyti kelionėje?
Venkite restoranų, esančių šalia turistų pamėgtų lankytinų vietų. Paėję kelis šimtus metrų rasite žymiai pigesnių, tačiau nebūtinai prastesnių maitinimo įstaigų.
Gaminkite maistą patys. Keliaujant visuomet norisi paragauti specifinių lankomos šalies patiekalų. Tačiau nebloga mintis gali būti pabandyti patiems pasigaminti iš tai šaliai būdingų produktų. Apsilankykite vietinėje parduotuvėlėje ar turgavietėje ir išsirinkite tradicinių produktų. O jei nemėgstate gaminti, galite tiesiog įsigyti vietinio sūrio ar kitų užkandžių, kurie puikiai tiks prie tradicinio tos šalies vyno taurės ar alaus bokalo.
Venkite pirkti turistams skirtuose kioskuose. Suvenyrai ir kiti iš pirmo žvilgsnio mieli niekučiai, priminsiantys jums apie aplankytą vietą grįžus iš kelionės greičiausiai kelis metus dulkės lentynoje, o po to skris į šiukšlių dėžę.
Derėtis visuomet verta. Ypač tuose kraštuose, kur derybos yra būtinas sandorio etapas. Arabų šalyse kartais galima nusiderėti ir daugiau nei pusę pirkinio vertės.
Turėkite smulkiųjų pinigų. Taksi vairuotojai ar smulkūs prekeiviai dažnai tikina neturintys grąžos.