Trokštantiems naujovių
Save prisiekusiu pigių skrydžių medžiotoju, kelionių patarėju laikantis Rimvydas Širvinskas, neseniai dalyvavęs 17-ojoje tarptautinėje turizmo, sporto ir laisvalaikio parodoje „VIVATTUR 2011“, pastebi, jog savarankiškai keliaujančiųjų kasmet vis daugėja, tačiau juos vis dar ženkliai lenkia organizuotų keliautojų minia.
Organizuotos ir savarankiškos kelionės – tai du skirtingi keliavimo būdai. Kam kurį rinktis – nuo skonio priklauso. „Organizuotų kelionių metu nereikia niekuo rūpintis, išskyrus tai, kad negalite pasimesti nuo grupės ar nuklysti toliau, nei kiti bendrakeleiviai. Organizuota kelionė, deja, nesuteiks laisvės pojūčio, kurį galima pajusti savarankiškai planuotos kelionės metu – sustojate kur norite, valgote kur norite ir ką norite, skiriate kiekvienam objektui tiek laiko, kiek jums reikia...“, – šiuos du keliavimo būdus palygino pašnekovas.
Kelionėms skirtą internetinį puslapį makalius.lt įkūręs R. Širvinskas iškart priduria, jog apie savarankiškas keliones neturėtų galvoti tie, kurie bijo naujų nuotykių, iššūkių, neplanuotų situacijų ir mėgsta tik gulėti prie baseino ir valgyti viešbučio siūlomą maistą. Bus daugiau vargo nei džiaugsmo...
Pirmiausia – bilietai
Jeigu pasiryžote išbandyti savarankišką kelionių būdą, atminkite, kad juo anksčiau pradėsite savo kelionę planuoti, tuo didesnė tikimybė, kad jums pavyks pailsėti pigiau. Jeigu jūsų kelionių planai apsiriboja Europa, organizacinių reikalų imkitės iki kelionės likus maždaug dviem mėnesiams, tačiau jeigu ketinate pasižvalgyti kituose žemynuose, reikėtų pasilikti pusmetį, kad viską sustatytumėte į savo vietas.
Pirmiausia susirūpinkite skrydžių bilietais, nes skrydžių kompanijos iš anksto skelbia įvairias pigesnių skrydžių akcijas, kuriomis nepasinaudoti tikrai būtų neapdairu. Kita vertus, skrydis tą dieną būna tik vienas, o viešbučių – tūkstančiai. Todėl pirmiau bilietai, o tik paskui – viešbutis.
Bilietus įsigyti galima ir kelionių agentūroje, ir savarankiškai – prisėdus prie kompiuterio. Kelionių agentūros už šią paslaugą paprašys papildomai susimokėti kelias dešimtis litų, o internetu šio mokesčio išvengsite.
Jeigu jums rūpi kuo daugiau sutaupyti, vertėtų rinktis save pigiomis vadinančias oro linijas. Šiuo metu viena iš jų – „Ryanair“ – skraido iš Kauno, o nuo gegužės mėnesio pradės skraidyti ir iš Vilniaus. Šiek tiek anksčiau iš sostinės pradės skraidyti ir dar viena – „Wizz air“. „Pigių ir tradicinių avialinijų aptarnavimas gal ir skiriasi, bet žiūrint kam ko reikia – ar pigaus skrydžio, ar komforto. Siūlau rinktis pigias avialinijas ir daugiau finansų skirti lankytiniems objektams, vietinio maisto ar vyno degustavimui...“, – pataria kelionių žinovas Rimvydas.
Pigių skrydžių bendrovės bilietus savo organizuojamiems skrydžiams pardavinėja puslapiuose – ryanair.com, wizzair.com.
Keliaujant pigiomis oro linijomis reikėtų atkreipti dėmesį į specialias taisykles – registruotis į skrydį internetu, nepamiršti įlaipinimo kuponų, paisyti reikalavimų rankiniam bagažui. Nurodyta bilieto kaina dar nėra galutinė. Pigių skrydžių bendrovėse papildomai mokama už registruojamą bagažą, registraciją internetu, pirmenybinį laipinimą, atsiskaitymą kreditine kortele, šiose avialinijose nėra pažymėtų vietų – galima sėstis bet kur.
Renkantis bilietus tradicinių linijų skrydžiams galima naudotis daugybe lietuviškų ir užsienietiškų interneto svetainių. Pavyzdžiui, avia.lt, skrisk.lt... Daugelis kelionių agentūrų savo puslapiuose taip pat pardavinėja lėktuvų bilietus. Taip pat bilietus galima pirkti aviakompanijų svetainėse, tarkim, lufthansa.com, airbaltic.lt, czechairlines.com... Jeigu ketinate keliauti su daugeliu persėdimų, optimalų ir geriausią kelionių variantą galėtų padėti parinkti, pavyzdžiui, kayak.com ar matrix.itasoftware.com.
Tiesa, pasitaiko, kad aviakompanijų internetiniuose portaluose ir kelionių paslaugas siūlančiose svetainėse bilietų kainos šiek tiek skiriasi. Anot R. Širvinsko, tai pasitaiko nedažnai ir dėl to, kad dažniausiai nespėja atsinaujinti sistemos, arba avialinijų puslapiuose neskelbiami akcijiniai bilietai – jie atitenka perpardavinėtojams. Todėl prieš perkant bilietus, vertėtų patikrinti bent keleto svetainių pasiūlymus.
Renkamės viešbutį
Jeigu išbandėte daugelį lėktuvų bilietus pardavinėjančių svetainių, tikriausiai pastebėjote, kad ne viena iš jų kartu siūlo įsigyti ir viešbutį, ir net išsinuomoti automobilį. Neretai iš karto perkant visą pasiūlymų paketą kainuoja netgi pigiau nei viską perkant atskirai. Internete galima surasti ne vieną svetainę, kuri leidžia pasirinkti viešbučius pagal įvairius kriterijus, tarkim, pagal kainą, atstumą nuo centro, paplūdimio ar oro uosto, pagal viešbučių reitingus, kuriuos jiems suteikė klientai. Neretai pateikiami ir viešbučiuose gyvenusių žmonių atsiliepimai.
Vienos iš populiariausių viešbučių rezervacijos sistemų yra booking.com, hrs.com, hostelworld.com (jos beje veikia ir lietuvių kalba), kai kurios pateikia kambarių kainas ir litais. Dvi viešbučių rezervacijos sistemas R. Širvinskas įtraukęs į savo kelionių puslapį makalius.lt.
Ar užsisakius viešbutį naudojantis internetine rezervacijos sistema, reikėtų atskirai užklausti viešbučio administracijos, ar tikrai užsakymas pasiekė juos? „Nebūtina, jeigu gavote patvirtinimą elektroniniu paštu ar sumokėjote užstatą (depozitą) už nakvynes, – sako Rimvydas, – Itin retai pasitaiko, kai nuvykęs žmogus sužino, jog viešbutyje nėra jokios kambarių rezervacijos. Paprastai, jeigu taip nutinka, viešbutis beveik visuomet pasiūlo laisvą kambarį už tokią pat kainą, kuria buvo atlikta neįvykusi rezervacija“.
Kaip pasiekti viešbutį vos atvykus į svečią šalį, taip pat reikėtų pasidomėti iš anksto. Jeigu ketinate nuomotis automobilį, ko gero geriausia jį išsinuomoti iškart oro uoste, kad atvykę galėtumėte sėsti ir vykti į viešbutį, o išskridimo dieną atvykti į oro uostą ir ten jį palikti. Jeigu ketinate išsiversti be automobilio, iš anksto pasidomėkite, kaip geriau pasiekti viešbutį – autobusu, traukiniu, taksi ar užsisakyti pervežimo paslaugą viešbutyje.
Planai iš anksto
Jeigu keliaujate keliese, dar prieš kelionę apgalvokite, ką ketinate veikti atostogų dienomis. Kad išvengtumėte irzulio, susidėliokite prioritetus – ką norėtumėte aplankyti. Turizmo informacijos centre, kurių užsienyje gausu, gausite nemokamą žemėlapį ir patarimus, kur pradėti ekskursiją. Kurortuose bus lengviau išsinuomavus automobilį, didmiesčiuose viską be vargo galėsite aplankyti autobusu.
Dar derėtų nepamiršti ir sveikatos reikalų. Prieš išvykstant į Europos Sąjungos šalis reikėtų užsukti į teritorinę ligonių kasą arba į teritorinės ligonių kasos atstovus savivaldybėse ir nemokamai išsiimti Sveikatos draudimo kortelę. Kortelė – tai dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo apdraustas Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu ir kad jam suteiktos būtinosios medicinos paslaugos ES šalyse bus apmokamos iš Lietuvos Respublikos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
Keliaujant į kitas šalis reikėtų įsigyti Medicininių išlaidų, sveikatos užsienyje draudimą.
Saugokitės vagysčių
R. Širvinskas sako dažnai sulaukiantis skambučių su prašymais padėti geriau susiorganizuoti kelionę. „Dažniausiai žmonės prašo padėti įsigyti lėktuvo bilietus, nes to padaryti nemoka, arba nesupranta užsienio kalbos. Taip pat prašo rekomendacijų, kuriame viešbutyje geriau apsistoti“, – pastebi jis ir priduria, jog netrukus pats savaitei ketina išvykti į Siciliją, Malagą bei Barseloną, už skrydžio bilietus sumokėjęs tik 300 litų.
Mažai savarankiškų kelionių patirties turintys piliečiai neretai padaro ir klaidų, iš kurių vėliau mokosi. Anot Rimvydo, dažniausiai pasitaikanti klaida – per mažai ieškoma pigių kelionės pasiūlymų (skrydžių, viešbučių...) arba iš pradžių rezervuojamas viešbutis, o tik vėliau – lėktuvo bilietai. Taip daryti jokiu būdu negalima.
Dar svarbu atminti, jog užsienyje nėra saugiau, nei Lietuvoje – vagių reikia saugotis ir ten. Ypač masinėse susibūrimo vietose prie lankytinų objektų saugotis kišenvagių, o rankines laikyti apkabinus. Vagystės labiausiai apkartina atostogas.
Laimius STRAŽNICKAS, "Savaitė su TV", 2011m kovas.