Šiandien po padidinamuoju stiklu atsidūrė keliautojų priemonė – lėktuvas ir jame klestinčios mikrobų karalystės. Keista, ar ne?
#1 Vanduo
Lėktuvas pakyla į 9 kilometrų aukštį ir stiuardesė pasiūlo Jums pasimėgauti gaiviaisiais ar karštaisiais gėrimais. Pasiūlymas atrodo išties viliojantis, kol nesusižinai, kad EPA – Jungtinėse Amerikos Valstijose veikianti gamtos apsaugos tarnyba – jau daugiau nei 6 metus reguliariai tikrina lėktuvuose naudojamą vandenį nuo E Coli bakterijų, sukeliančių ūmią žarnyno infekciją ešerichiozę.
Pasirodo, kad lėktuvo įgulos dažnai nepakaitina vandens tiek, kad žūtų minėtosios bakterijos (matyt per nelemtą skubėjimą). Be to, kiekvienoje šalyje yra skirtingi vandens panaudojimo lėktuve standartai, todėl kai lėktuvo vandens atsargos yra pildomos, išlieka didelė rizika užkrėsti vandenį.
Makaliaus patarimas
Nusipirkite vandens butelį, kai tik pereisite oro uosto patikros zoną. Jeigu visgi norėsite įsigyti gaiviųjų gėrimų lėktuve, geriau paprašykite, kad duoųų jo be ledo, nes lėktuvuose, ypač didesniuose, yra vietinė ledo gaminimo mašina, naudojanti nelemtą lėktuvo vandens rezervuarą.
#2 Keleivio stalas
Galbūt tai yra net pavojingesnė vieta už lėktuvo kišenę!!! Kaip teigia vienos kompanijos lėktuvo įgula, tėvai nesidrovi keisti mažiesiems sauskelnes tiesiog ant priešais juos esančio stalo. Dar „maloniau“, kad jo ir nedezinfekuoja. Ką jau kalbėti apie velniai žino kur padėtas prieš tai laikytas rankines, kurios keliauja ant tų pačių stalų. 2007 metais Arizonos universiteto (Jav) tyrėjai atliko lėktuvuose esančių stalelių tyrimą. Jo rezultatai parodė, kad ant daugiau nei 60 % jų yra ne tik įvairių virusų, bet ir parazitų gyvenamoji vieta.
Makaliaus patarimas
Vertėtų nešiotis antibakterines serveteles, kurios puikiai pravers prieš pradedant naudotis priešais Jus esančiu staleliu. Be to, venkite tiesioginio maisto kontakto su stalu, nors ir prieš tai nuvalėte stalviršį , ne visus mikrobus ir bakterijas nužudo tokio tipo servetelės. Žinoma, venkite dėti rankas ant stalviršio, jeigu turite atvirą žaizdą.
#3 Maistas
Ne, ne - tai nesusiję su pačiu maistu, o su tuo, kaip jis yra šildomas. Visi puikiai žinome, kad karštas maistas lėktuve yra šildomas. Deja, po mikrobangės panaudojimo (ne tik lėktuvuose) jos yra neišvėdinamos ir prietaisams neleidžiama išdžiūti. Susidariusi šilta drėgna erdvė yra tieisog ideali vieta daugintis lazdelinėms bakterijoms, sukeliančioms listeriozę – sunkią žarnyno infekciją.
Deja, mikrobangės nėra kasdien dezinfekuojamos, nors tokia priemonė visiškai užkirstų kelią šioms bakterijoms, nes jos yra itin jautrios dezinfekcijai.
Makaliaus patarimas
Efektyviausia apsaugos priemonė – valgyti savo maistą. Jeigu neišeina, ar tiesiog nenorite – pirkite tik tokį maistą, kuris absoliučiai neturi jokio kontakto su išore – yra užpakuotas.
#4 Pagalvės ir užklotai
2007 metais viena tekstilės pramoninkų asociacija atliko tyrimą, kurio metu paaiškino, kad avialinijos patalynę vidutiniškai valo kas 30 dienų. Žinant, koks yra keleivių srautas, šis skaičius išties gąsdina. Nevardinsiu bakterijų pavadinimų, tačiau užteks žinoti, kad jos paprastai sukelia įvairiausias plaučių ir akių infekcijas. Posakis „miegoti su priešu“ įgauna tiesioginę prasmę...
Makaliaus patarimas
Jeigu nenorite sušalti skrydžio metu, su savimi vežiokitės nedidelį pledą ar skarą, puikiai sušildančią skrydžio metu. Be to, juk paprastai skraidome tik su rankiniu bagažu, tad netingėkime išsitraukti iš jo kokį nors megztuką.
#5 Tualetas
Tualetas yra dezinfekuojamas po kiekvieno skrydžio, tačiau žinant, kiek keleivių yra lėktuve ir nežinia, ką jie veikė prieš tai (užtenka paskaityti prieš tai įvardintus veiksnius), susimąstai, ar tikrai nori pasinaudoti tualetu. EPA ištyrė lėktuvų tualetus ir konstatavo, kad didžioji dalis jų – tiesiog vienas didelis bakterijų židinys.
Makaliaus patarimas
Jeigu tik galite, nesėskite ant klozeto prieš tai jo neišvalę. Būtinai nusiplaukite rankas, pasinaudoję tualetu. Na, o grįžę į savo vietą būtinai pasinaudokite dezinfekuojančiu skysčiu.