- Kas yra pigi kelionė – už kiek pigiausiai esi nukeliavęs ir kur?
- Pigiausiai keliavau nemokamai, nes prieš kelis metus rašydavau pasakojimuis viename kelionių portale ir už tai gaudavau 500 litų lėktuvo bilietams įsigyti kartą per mėnesį, ir taip – beveik pusmetį. O pigiausia pirkta kelionė buvo mažiau nei litą kainavusi iš Rygos per Stokholmą į Londoną ir atgal. Žinoma, tai tik menkos skrydžio išlaidos – bet reiktų pamąstyt ir apie tai, kad daugumą išlaidų sudaro apgyvendinimas, transportas, maitinimas, lankytinos vietos... Ypač, kai svečiuojiesi Londone. Tai – brangus miestas.
- Dar mane domina, kas kiek tu laiko pats keliauji?
- 2010-aisias keliavau kas mėnesį, o praėjusių metų lapkritį – kiekvieną savaitę. Taip jau išpuolė, kad teko dažnai skraidyti, pernai turėjau pigių lėktuvo bilietų pirkimo maniją. Matau, kad pigu, vadinasi negaliu nepirkti – tai arba draugus paraginu, arba pats su draugais įsigyju. Šiemet buvau tik vienoje kelionėje – Barselonoje aplankyti draugės. Dabar darau ilgą pertrauką...
- Kur ir kada buvo pirma savarankiška kelionė?
- Pirma savarankiška kelionė buvo vienos dienos kelionė lėktuvu į Taliną – ryte pusryčiavau Vilniuje, nulėkiau į oro uostą, pietavau žavėdamasis Talino senamiesčio vaizdais, o vakarienės grįžau namo. Tada man buvo 16 metų ir keliavau visiškai vienas. Bilietai buvo laimėti, todėl taip sumąsčiau juos panaudoti.
- Tolimiausias taškas?
- Gran Kanarija – 6 valandos tiesioginio skrydžio iš Lietuvos. Žinoma, tiesiogiai neskrendama, todėl lėktuve tenka kiurksoti ištisą dieną.
- Brangiausia kelionė?
- Kelionė 2009-ųjų rugpjūtį į Korfu salą. Tąkart su teta ten praleidome 16 ar net 18 dienų atostogas – be galo daug sumokėjome už kelionę iki šios Graikijos salos. Skridome Maršrutu Vilnius-Ryga-Praha-Roma-Bario miestas Italijoje, tuomet pernakt kėlėmės keltu Italija-Graikija. Tokia pat kelionė laukė ir namo... Daugiau nei dviejų savaičių atostogos asmeniui kainavo apie 2000 litų, tai man yra itin brangu.
- Kiek pinigų turėdamas tu pradedi planuoti išvyką?
- 100-200 Lt. Tiek pinigų pakanka lėktuvo bilietams įsigyti, o kelionės belaukiant ir pasitaupyti išaidoms nesunku.
- Tarkime, biudžetas 500 litų. Ar už tiek įmanoma kur nors nuvažiuoti? Kaip tai padaryti?
- Žinoma, kad įmanoma. 500 litų – dalis šios sumos bus lėktuvo bilietai iki Londono, Barselonos, Romos, Paryžiaus ar Maljorkos, o už likusius – apgyvendinimas maždaug 4-5 dienoms. Užteks ir maitinimui, ir lankytiniems objektams - nors dažniausiai į mokamus objektus neinu, išskyrus Eifelio bokštą.
- Žmonėms nemokamai patarinėji, kaip, kada ir kur pigiau įsigyti bilietus. O kaip kiti reikalai? Tarkime, nakvynė – yra visokių Hospitality klubų, bet jeigu ten apsistoti nesinori – kokia alternatyva?
- Padėjęs susiplanuoti kelionę ar įsigyti lėktuvo bilietus, žmogaus nepaleidžiu – jeigu jam reikia pagalbos rezervuojantis nakvynę viešbutyje ar hostelyje, visada padedu. Juo labiau, kad mano puslapyje yra ir viešbučių rezervacinės sistemos – netgi dvi.
Hosteliuose patarčiau apsistoti keliaujant didelėmis grupėmis į Berlyną ar Briuselį, Oslą, Paryžių. Keliaujant dviese ar trise galima rasti nebrangių, jaukių, mažų viešbutukų. Na, o jeigu keliaujame prie jūros į kurią nors salą pailsėti – tinkamas variantas yra apartamentai su miegamuoju ir virtuvėle. Asmeniui jie kainuoja maždaug 8-10 eurų, o ir gamintis maistą patiems bus galima, nemažai pinigų susitaupys.
- Ir, žinoma, klasikinis klausimas – kaip susižvejoti pigius avialinijų bilietus? Ar yra kažkokie dėsningumai, kuriuos reikėtų sekti, prieš kiek laiko reiktų pirkti bilietus?
- Visų pirma, akcijiniai bilietai po Europą dažnai pigiausi būna likus 8-6 savaitėms iki skrydžio. Keliaujant po pasaulį reiktų bilietais pasirūpinti likus pusmečiui iki kelionės.
Antra, reiktų sekti akcijas – pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ akcijas skelbia dukart per savaitę naktimis. Klaidinga nuomonė, kad naktimis bus pigesni lėktuvo bilietai – naktį tiesiog bus didesnė tikimybė pagauti akcijinį bilietą, kol ryte atsikėlę emigrantai ir atostogų ištroškę lietuviai neišgraibstė jų.
- Kur dažniausiai daro klaidas pigių kelionių beisvaikantys keliauninkai?
- Pirma rezervuojasi viešbutį, o paskui perkasi lėktuvo bilietus – tai didžiausia mano kada nors girdėta klaida planuojantis kelionę.
Beje, patartina atostogas derinti prie pigių skrydžių, o ne atvirkščiai. Žodžiu, randame pigius skrydžius, susiplanuojame kelionę – o tada jau domimės, ar tomis dienomis pavyktų išeiti atostogų.
- Kaip yra su tom „paskutinėm minutėm“ – kur jų ieškoti, kada ir kur daugiausiai atsiranda tų pasiūlymų?
- Nesu paskutinės minutės kelionių asas, o ir jau nebetikiu jų veiksmingumu pas mus, Lietuvoje. Tenka matyti savaitės ar dviejų savaičių trukmės keliones į Maljorką ar Ibizą už 200 eurų, tačiau nebent iš Vokietijos.
Lietuvoje paskutinės minutės pasiūlymai „miršta“, dėl prastos elektroninės sistemos ir susisiekimo tarp kelionių organizatoriaus ir kelionių agentūrų – štai kodėl geriausia paskutinės minutės pasiūlymų ieškoti ne kelionių agentūrų puslapiuose, o kelionių organizatoriaus svetainėse.
- Atidarei savo portalą – Makalius.lt, praktiškai nemokama kelionių agentūrą. Kiek žiūriu, tiek ten reklamos pilna. Bet juk pradėjai, kiek pamenu, nuo visokių blogų, forumų. Ar tikėjaisi, kad tai išaugs į kažką, ką žmonės darbu vadina?
- Makalius.lt yra kelionių įspūdžių, idėjų, patarimų ir naujienų, susijusių su skrydžiais ar kitu transportu, puslapis. Jį auginu ir brandinu jau pusantrų metų. Per tiek laiko puslapis išaugo, kasdien turiu nemažai nuolatinių lankytojų ir svečių, turiu ir diskusijas, ir viešbučių rezervacinę sistemą, ir poilsinių kelionių paieškos įrankį.
Reklamos kaskart vis mažėja. Nors pasiūlymų turiu daug – erzinti skaitytojo nesinori. Pripažinsiu – nelabai tikėjausi, kad mano puslapis išaugs į kažką svarbesnio, nei pomėgis. Šį savaitgalį esu pakviestas dalyvauti „Vivattur“ parodoje ir visiems parodyti, jog turizme yra ne tik kelionių organizatoriai ar kelionių agentūros, bet ir Makalius, kuris pagelbės kiekvienam, jei tik suspės. Norisi parodyti, kad atostogauti galima ne vien Turkijoje ar Kretoje, bet ir įdomesnėse vietose. Reikia kažką keisti, ir manau, kad galiu tai padaryti.
Beje, jau šią savaitę į rankas paimsiu ir savo žurnalą „Makalius.lt – kelionės, įspūdžiai, patarimai“ – jį bus galima rasti universitetų ir kolegijų fakultetų foje, Vilniaus kavinėse ir „Vivattur“ parodos metu. Niekada netikėjau, kad viskas gali išaugti iki to, bet pripažinsiu, nieko lengvai ir negavau. Bet planuoju stiebtis dar aukščiau. Gaila tik, kad mokslai labai nukenčia (Makalius studijuoja Vilniaus kolegijoje Turizmo ir administravimo programos antrame kurse - aut.past).
Gera žinia Zebra.lt skaitytojams: nuo šiol Makaliaus patarimus ir įspūdžius rasite ir portale Zebra.lt!
Birutė Sagaitytė