Tirana – Balkanų kultūros ir istorijos širdis
Lankytinos vietos
Skanderbeg aikštė
Tanerių tiltas
Tiranos piramidė
Tiranos religiniai paminklai
Bunk'art muziejai
- Skanderbeg aikštė
- Tanerių tiltas
- Tiranos piramidė
- Tiranos religiniai paminklai
- Bunk'art muziejai
Transportas
Tiranoje yra gerai išvystyta transporto sistema, kuri leidžia lengvai keliauti tiek mieste, tiek jo apylinkėse. Viešasis transportas apima autobusų tinklą, kuris dengia pagrindines miesto dalis ir yra palyginti nebrangus. Miesto autobusai važiuoja reguliariai, nors piko metu jie gali būti perpildyti ar vėluoti.
Taksi paslaugos Tiranoje yra plačiai prieinamos ir gana nebrangios, ypač palyginus su kitomis Europos sostinėmis. Tačiau naudojantis taksi paslaugomis, būtina įsitikinti, kad taksi bendrovė – patikima. Naudojantis pavežėjimo paslaugomis čia kartais galima derėtis dėl kainos. Taip pat galima naudotis įvairiomis taksi programėlėmis, kurios užtikrina patogesnį ir patikimesnį keliavimo būdą.
Dviračiai ir paspirtukai tampa vis populiaresniu transporto būdu, ypač tarp jaunimo ir turistų. Mieste yra kelios vietos, kur galima išsinuomoti dviračius arba elektrinius paspirtukus. Pastaraisiais metais vis daugėja dviračių takų.
Automobilių nuoma yra dar vienas būdas keliauti po šalį, ypač rekomenduojama, jei planuoji aplankyti vietoves už Tiranos miesto ribų. Miesto centre eismas gali būti intensyvus, ypač piko valandomis, tad čia rekomenduoju rinktis kitas transporto priemones.
Galiausiai, Tirana yra pėstiesiems draugiškas miestas, su daugybe pėsčiųjų zonų ir parkų, todėl daugelį vietų galima lengvai pasiekti vaikštant.
Maistas
Tiranoje galima mėgautis išties unikaliais vietinės virtuvės patiekalais, kurie apjungia Viduržemio jūros regiono, Balkanų ir Turkijos kulinarines tradicijas. Tradiciniai patiekalai dažnai gaminami iš šviežių vietinių ingredientų. Vienas populiariausių patiekalų yra byrek – sluoksniuotos tešlos pyragas, įdarytas sūriu, mėsa ar daržovėmis. Kitas žinomas vietinis patiekalas – tavë kosi, kepta aviena su jogurto padažu.
Restoranuose ir kavinėse siūloma daug skirtingų mezė (užkandžių), tokių kaip alyvuogės, fetos sūris, ajvaras ir marinuotos daržovės. Desertai, tokie kaip baklava ir trileçe (trijų pienų pyragas) taip pat labai populiarūs. Be to, Tiranoje gausu kavinių, kuriose galima paragauti puikios albanų kavos. Mieste taip pat atrasi tarptautinės virtuvės restoranų.
Klimatas
Tiranoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas, pasižymintis karštomis, sausomis vasaromis ir švelniomis, drėgnomis žiemomis. Vasaros mėnesiais, nuo birželio iki rugpjūčio, temperatūra dažnai pakyla virš 30 °C, o kritulių būna labai nedaug. Žiemos, trunkančios nuo gruodžio iki vasario, yra švelnios, šiuo laiku temperatūros stulpelis laikosi apie 10 °C, tačiau šiuo laikotarpiu dažnai lyja. Pavasarį ir rudenį temperatūra svyruoja nuo 15 °C iki 25 °C, o oras yra gaivus ir saulėtas.
Makaliaus patarimai
Oficiali valiuta – albanijos lekas, tačiau prekybos vietose kartais gali būti priimami ir eurai. Rekomenduojama pasiimti vietinės valiutos grynaisiais pinigais, ypač atvykus į kaimiškas vietoves ar mažesnius miestelius, čia gali kilti problemų, atsiskaitant koretlėmis.
Oficiali kalba – albanų, tačiau dauguma jaunimo ir verslo sektoriaus darbuotojų bent truputį kalba anglų kalba. Keliautojams gali būti naudinga išmokti kelias pagrindines frazes albanų kalba.
Daugelis Albanijos gyventojų sieja save su kokia nors religija: apie 70 proc. visų gyventojų yra musulmonai (daugiausiai sunitai), 20 proc. stačiatikių ir 10 proc. – Romos katalikų.
Gerbkite vietinius papročius ir tradicijas. Fotografuodami žmones, visada prašykite jų leidimo. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo aprangą, ypač bažnyčiose ir kitose religinėse vietose.
Albanija yra palyginti saugi šalis, tačiau reikia būti atsargiems, ypač turistinėse vietose, dėl kišenvagių. Laikykite vertingus daiktus saugiose vietose ir venkite nepažįstamų žmonių siūlymų.