Kreta: sala prie keturių jūrų
Lankytinos vietos
Retimnas
Chanija
Elunda
Kurnas ežeras
Samarijos tarpeklis
Lasičio plynaukštė
Dzeuso urvas
Spinalongos sala
Lichnostatis
Vai paplūdimys
Balos paplūdimys
Matala
Elafonisi
Knoso rūmai
- Kurnas ežeras
- Samarijos tarpeklis
- Lasičio plynaukštė
- Dzeuso urvas
- Spinalongos sala
- Lichnostatis
- Vai paplūdimys
- Balos paplūdimys
- Knoso rūmai
Nakvynė
Kretoje galima rasti nuo pačio paprasčiausio apgyvendinimo būdo – studijos ar kambario be maitinimo (tokiose vietose paprastai būna virtuvėlė) iki prabangiausių viešbučių su maitinimo sistema „viskas įskaičiuota“. Kretos sala yra nedidelė ir savo išsidėstymu labai palankios formos keliautojams. Tad jei planuoji išmaišyti visą salą, galima neužsisakyti vieno viešbučio, bet važinėti aplink salą, apsistojant viešbučiuose įvairiuose taškuose.
Makalius rekomenduoja
Transportas
Tarp didžiųjų miestų, išsidėsčiusių šiaurinėje salos pakrantėje, kursuoja tarpmiestinis transportas. Graikiškai jis vadinasi KTEL.
Kainos:
Chania – Retimnas 6,80 euro (kelionės trukmė apie valandą)
Retimnas – Heraklionas 8,30 euro (kelionės trukmė apie valandą su puse)
Chania – Heraklionas 15,10 euro (kelionės trukmė apie 2 valandas 45 minutes)
Tiems, kas ketina keliauti dviese ar daugiau, nenori būti priklausomi nuo autobusų tvarkaraščio, nori turėti galimybę sustoti ir įamžinti visus gražiausius atsiveriančius kelionės metu kraštovaizdžius ar tiesiog norintiems aplankyti ne tik pagrindinius miestus, rekomenduoju nuomotis automobilį. Kretoje keliai iš ties geri, o nuomoto automobilio pranašumą prieš viešąjį transportą pajusi jau po pirmųjų keliolikos kilometrų.
Maistas
Kreta garsėja savo virtuve, kurios šedevrų privalai paragauti atostogų metu!
Rekomendacija visiems, net ir negeriantiems kavos – mano didžioji graikiškoji meilė – šalta Frappe kava! Jos gali gauti praktiškai kiekvienoje kavinėje, bare, restorane. Graikai be jos neįsivaizduoja savo dienos. Vidutinė kaina – apie 3 eurus, priklausomai nuo to, kur ją pirksi ir nuo to, ar imsi išsinešimui ar gersi vietoje.
Paragauk ir graikiškų salotų – pajausk tikrąjį graikiškųjų salotų skonį viešėdamas dievų saloje!
Naminis vynas. Kiekviena šeima turi ir didžiuojasi savo naminiu vynu ir unikalia receptūra. Jo galima įsigyti mažesnių miestelių, gyvenviečių, kaimelių parduotuvėse. Parduodamas plastikiniuose įvairios talpos buteliuose. Kavinėse taip pat galite jo paskanauti. Kaina – apie 6 eurus.
Vynas „Retsina“ (graikiškai Ρετσίνα). Vynas, kurio receptūrą išrado graikai daugiau kaip prieš 2000 metų. Turi išskirtinį prieskonį, kadangi gamybos technologijoje naudojami pušies sakai. Įsigyti galima visose maisto prekių parduotuvėse, rečiau kavinėse, restoranuose, baruose. Parduotuvėse parduodamas pusės litro talpos buteliuose. Kaina – apie 2 eurus.
Rakija. Graikai taip vadina vynuogių degtinę. Nieko bendro su anyžinio skonio Raki ragauta Turkijoje neturi. Pusės litro talpos butelio kaina parduotuvėje – 3-4 eurai. Paragauk ir rakija su medumi!
Pita giros. Patiekalas, kuris labai primena kebabą, tačiau yra gaminamas iš kiaulienos. Skonis visiškai kitoks! Kaina – apie 3 eurus.
Tzadziki. Graikai tai vadina salotomis. Man labiau panašu į padažą, pagamintą iš agurkų, jogurto ir česnakų.
Suvlaki (graikiškai Σουβλάκι). Sumažintas šašlykas iš kiaulienos, speciali receptūra ir prieskoniai leidžia pažinti kitokį mums įprasto patiekalo skonį.
Musaka – sluoksniuotas patiekalas, savo išvaizda primenantis lazaniją. Yra pačių įvairiausių musaka receptų, tačiau dažniausiai gaminamas iš baklažano, bulvių, pomidorų, mėsos, bešamel padažo. Skanus ir sotus.
Klimatas
Maudynių sezonas Kretoje tęsiasi nuo balandžio iki lapkričio mėnesio. Kadangi sala apsupta vandens, joje dažnas svečias yra vėjas. Rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį dažnai pasitaiko lietaus, prie jūros klimatas būna švelnus, temperatūra dažnai nenukrenta žemiau nulio, o kalnuose žiemos metu būna ir iki -15 laipsnių šalčio. Beje, net ir vasaros pradžioje keliaujant po Kretos salą aukščiausiose kalnų viršūnėse matysi pūpsantį sniegą, o nusileidęs nuo klanų link jūros galėsi mėgautis saule, šilta jūra ir karščiu. Vasaros metu temperatūra pakyla iki 28-30 laipsnių ir daugiau, pavasarį ir rudenį orai puikiai tinka atostogoms mat oras sušyla iki 25 laipsnių.
Nomai, jų ypatybės
Chania
Salos vakaruose esantis nomas. Nomo centras – tuo pačiu Chanios vardu pavadintas miestas. Nuo salos sostinės Herakliono nutolęs 145 kilometrus. Būtent šis miestas dažnai vadinamas graikiškąja Venecija. Mieto senamiestis žavi siauromis Venecijietiško stiliaus namais pasipuošusiomis gatvelėmis, tarp kurių įsiterpia turkų užkariautojų statyti pastatai. Ypatingai žavus Chanios miesto uostas. Chanios regione yra ir ilgiausias Europos tarpeklis – Samarija. Kitos lankytinos vietos: Kurnas ežeras, Balos, Elafonisi.
Retimnas
Centrinėje salos dalyje esantis nomas. Nomo centru yra Retimno miestas, nutolęs nuo Herakliono 60 km. Retimno nome yra didžiausias salos kalnas Idos. Retimno miesto pakrantę puošia XVI amžiaus venecijetiška tvirtovė, tapusi miesto vizitine kortele. Retimno nomui priklauso ir žavi įlanka bei kurortinis miestelis, turkų užkariautojų pavadinta saldžiu Bali pavadinimu (turkiškai – medus). Lankytinos vietos: Preveli vienuolynas.
Heraklionas
Centrinėje salos dalyje esantis nomas. Salos sostine tituluojamas Herakliono miestas yra Herakliono nomo centras. Šalia Herakliono miesto išlikę minojų civilizacijos įkurtos sostinės liekanos (Knoso rūmai). Herakliono uosto prieigose pūpso didingas venecijietiškojo laikotarpio XVI amžiaus fortas Rocca al Mare. Herakliono nomui priklauso jaunimo itin mėgstami kurortiniai miesteliai Hersonisos, Malia, Stalida. Lankytinos vietos: Knoso rūmai, Matala, Lichnostatis.
Lasitis
Salos rytuose nusidriekęs nomas. Nomo centras – Agios Nikolaios miestas. Šalia Agios Nikolaios miesto yra vienas iš įmantriausių ir ištaigingiausių kaimelių – Elounda, kurį savo poilsiui renkasi pasaulinės įžymybės. O priešais Elounda stūgso Spinalonga, sala-tvirtovė, menanti mįslingą raupsuotųjų kolonijos istoriją. Lasityje yra ir žymioji Lasičio plynaukštė (tūkstančio vėjo malūnų plynaukštė). Lasitis yra ir gimtosios dievo Dzeuso vietos, Dikti kalnuose slypi legendomis apipinta ola, kurioje gimė Dzeusas. Lankytinos vietos: Vai paplūdimys, Dzeuso urvas, Lasičio plynaukštė.
Kelionė į Kretą
Lėktuvu (yra du tarptautiniai oro uostai: Herakliono ir Chanios). Sezono metu vykdomi tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Herakliono (užsakomieji skrydžiai) ir Chanios (pigių skrydžių oro bendrovės) oro uostus.
Keltu. Jei į Kretos salą vyksi iš žemyninės Graikijos dalies ar kitos Graikijos salos (jų Graikija turi daugiau nei 100), gali pasinaudoti keltu, keliančiu tiek į Herakliono, Retimno ar Chanios uostus.
Makaliaus patarimai
Rinkdamasis viešbutį, būtinai atkreipk dėmesį į tai, kur yra arčiausias papludimys. Pasitaiko ir tokių viešbučių, iš kurių iki paplūdimio tenka kulniuoti beveik kilometrą. Jei ketini daug keliauti, toks atstumas iki paplūdimio ne bėda, tačiau jei norėsi ramiai leisti laiką prie ošiančios jūros, patarčiau rinktis viešbutį arčiau paplūdimio.
Kavinės, restoranai, barai, esantys pačiame miesto ar turistinės gyvenvietės centre, paprastai būna orientuoti į turistą, atvykėlį, kuris pasirengęs palikti didesnę pinigų sumą, nei įprastai, tad rekomenduoju keliauti į atokesnes gatveles, kur rasi labai jaukių kavinukių ar nedidelių šeimyninių restoranėlių už žymiai patrauklesnę kainą. O jei keliauji nuomotu automobiliu – stabtelk pakelės kaimelyje, kur galėsi skaniai ir nebrangiai pripildyti savo skrandžius. Asmeniškai man maistas kaimeliuose skanesnis ir autentiškesnis. Su savimi visada turėk grynųjų pinigų, mažesniuose miesteliuose, kaimuose gali nepavykti atsisakaityti banko mokėjimo kortele.