Londonas - Europos kultūrų sostinė

Londonas - vienas spalvingiausių Europos miestų visomis prasmėmis: skaičiuojama, kad mieste gyvena žmonės, šnekantys net 300 skirtingų kalbų, čia galima paragauti visų įmanomų pasaulio virtuvių patiekalų, vienoje vietoje pamatyti daugybės skirtingų kultūrų ir subkultūrų atstovus, apsilankyti daugybėje skirtingų muziejų ir meno galerijų. Dabartinis Londono miestas susiformavo iš keleto skirtingų miestų ir gyvenviečių, kurios palaipsniui išaugo į svarbų prekybos, kultūros, politikos, verslo, finansų, meno ir mados centrą. Šių dienų Londonas neįsivaizduojamas be įvairių kultūrinių renginių, viso pasaulio akis pritraukiančių mados savaičių, spalvingų miesto rajonų bei milžiniško gyvenimo tempo. Londonas daugeliui asocijuojasi su žymiuoju Big Benu, Tauerio tiltu bei Temzės upe, kuri skiria miestą į dvi dalis. Mieste įsikūrusios net trys meno galerijos, patenkančios į pasaulio top dešimtuką (Britų muziejus, Nacionalinė galerija ir Tate Modern galerija), yra daugiau nei 170 muziejų, net keturi miesto objektai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Miestas gali pasigirti ir savo metro sistema, kuri yra pati seniausia visame pasaulyje. Londonas sužavi beveik kiekvieną jį aplankiusį - čia norisi grįžti dar ir dar. :)

Lankytinos vietos

Didysis Benas

Didysis Benas – Parlamento rūmų laikrodžio bokštas, geriau žinomas kaip Didysis Benas, yra vienas iš turistų lankomiausių vietų Londone. Bokštas pastatytas 1858 m. ir nuo to laiko yra didžiausias tokio tipo laikrodis pasaulyje.

Vestminsterio abatija

Nuo 11 amžiaus ši gotikinė bažnyčia yra Anglijos karalių karūnavimo, jungtuvių ir laidojimo vieta. Bažnyčioje galima apžiūrėti žymių Anglijos veikėjų antkapius, muziejuje pamatyti vienuolyno lobius, o Henriko VII koplyčia laikoma viena dailiausių...

Tauerio tiltas

Kadaise, kuomet Temze plaukiodavo dideli laivai, elegantiškasis Bokštų tiltas būdavo pakeliamas ir nuleidžiamas po 5 kartus per dieną. 19 a. pabaigoje statytas tiltas su dviem bokštais, kuriuose įrengti tilto pakėlimo mechanizmai, yra Viktorijos...

Šv. Pauliaus katedra

Šv. Pauliaus katedra – tai 1700 m.  galutinai baigta statyti katedra, išsiskirianti savo vienu didžiausiu kupolu visame pasaulyje. Pastate dominuoja baroko stilius, susimaišęs su gotikos elementais. Čia yra „šnibždesių galerija“, prie kurios...

Londono Akis

Vienas didžiausių pasaulyje apžvalgos ratų, London Eye, buvo skirtas paminėti naujo tūkstantmečio pradžią. Pakilus į 135 m aukščio rato viršų galima pasigrožėti miesto ir apylinkių panorama. Geru oru matomumas siekia daugiau nei 40 km, tačiau...

Hyde parkas

Hyde parkas – tai vienas iš keleto Karališkųjų parkų Londono centre. Parkas užima 142 ha žemės plotą ir yra populiari vieta rengti koncertams ir šventėms.

Bekingemo rūmai

Bekingemo rūmai – tai karališkosios šeimos rezidencija Londone. Pirmoji karalienė, juose įsikūrusi 1837 m. buvo karalienė Viktorija. Rūmuose galima apsilankyti ir apžiūrėti prabangius karališkus apartamentus, išskyrus privačius karališkosios...

Pikadilio aikštė

Pikadilio aikštė - pačiame Londono centre esanti aikštė ir svarbus transporto mazgas. Vestminsterio rajone ši erdvė suformuota 1819 m. Jis buvo skirta sukurtu patogią Pikadilio ir Ridžento gatvių sankryžą. Kiek vėliau prie jų prijungta ir...

Madam Tiuso muziejus

Madam Tiuso muziejus – garsusis vaškinių figūrų muziejus, kuris yra vienas iš lankomiausių muziejų Londone. Jame eksponuojamos pasaulio lyderių, aktorių, sporto legendų, žymių rašytojų, artistų, muzikantų ir daugybės kitų įžymybių vaškinės figūros.

Trafalgaro aikštė ir Nacionalinė galerija

Trafalgaro aikštė yra pagrindinė įvairių susibūrimų vieta Londone ir simbolinis miesto centras. Joje iškilusi 50 m aukščio kolona, skirta britų admirolo Nelsono atminimui. Trafalgaro aikštėje įsikūrusi galerija yra pagrindinė Londono meno...

Kinų kvartalas

Kinų kvartalas Londone - mažoji Kinija pačiame miesto centre. Šis rajonas įsikūrė praeito amžiaus viduryje. Pirmasis kinų kvartalas buvo susiformavo Ist Ende, Laimhauso dokų rajone. XX amžiaus pradžioje upės uosto rajone gyveno didžioji dalis...

Kamdenas

Kamdenas – rajonas, įsikūręs šiaurės vakarų Londone. Jis – viena iš turistų labiausiai lankomų vietų. Ir nieko keisto: šioje pilnoje parduotuvių erdvėje galima įsigyti kone visus įmanomus Didžiosios Britanijos sostinę primenančius suvenyrus, taip...

Nakvynė

Londonas nėra labai pigus miestas, tad ir nakvynė jame - gana brangi. Norint neišleisti didelės pinigų sumos, galima rinktis paprastus svečių namų tipo viešbutukus toliau nuo miesto centro. Viena naktis asmeniui dviviečiame viešbučio numeryje gali kainuoti nuo 30 iki 80 eurų. Ieškant dar pigesnės nakvynės, verta pagalvoti apie lovas bendruose kambariuose - nakvynė juose gali kainuoti nuo 15 €. Arčiau miesto centro esantys viešbučiai yra tikrai nepigūs - nakvynės kainos prasideda nuo 100 € už parą. 

Transportas

Viešojo transporto tinklas yra vienas iš labiausiai išplėtotų pasaulyje. Londone veikia vienas seniausių pasaulyje miesto metro, kurio ilgis 402 kilometrai. Nuo 2007 metų veikia Londono viršžeminis geležinkelis. Nuo 2000 m. gegužės mėnesio vėl atkurta tramvajų linija ir joje veikia 38 stotelės, tarp kurių rieda 24 tramvajai. Dėka gero ir tankaus geležinkelių tinklo, Londonas turi gerą susisiekimą su priemiesčiais bei kitais pagrindiniais šalies miestais, kuriuos jungia šalies geležinkeliai. Mieste yra 366 traukinių stotys. Iš Sent Pankras geležinkelio stoties Eurostar traukiniai kursuoja į Paryžių ir Briuselį. Londone bene vienas geriausių, patogiausių pasaulyje ir su tankiu tinklu autobusų transportas. Temzės upėje kursuoja keleiviniai ir turistiniai laivai, viso yra pastatyti 25 jų terminalai. Nuo 2012 m. birželio 28 d. rytiniame Londone per Temzės upę nutiestos kabelinės gondolos, vadinamos Emirates Air Line.

Pasak londoniečių, patogiausias kelionės būdas mieste – metro. Londone galima įsigyti ir nuolatinius bilietus, galiojančius dieną, savaitę, mėnesį ar ilgesnį laikotarpį. Bilietą būtina pažymėti tiek įeinant į metro, tiek iš jo išeinant. 

Jei važiuoti tenka nedidelį atstumą, verta rinktis autobusą. Kelionė juo pigesnė, o kartais – greitesnė. Privalomose stotelėse autobusas stoja visada sustos, nebent jis būtų pilnas. Kad jis sustotų kitose stotelėse, tenka paspausti mygtuką. Taip pat autobusas sustos stotelėje, kuri yra pažymėta raudonai su baltu apvadu tuomet, kada joje stovintis keleivis duos signalą kilstelėjęs ranką.Visas Londonas padalintas į šešias transporto zonas. Pirmoji zona – centras, antroji – aplink centrą esantis rajonas, trečioji – aplink antrąjį esantis regionas ir taip toliau. Metro ir traukinių kainos priklauso nuo kelionės ilgio. Kuo daugiau transporto zonų pravažiuojama, tuo kelionė kainuos brangiau. Taigi šią kortelę rekomenduojama įsigyti ir atvažiavus vienai dienai į miestą. „Oyster“ galima įsigyti metro stotyse ar parduotuvėse. Už ją paliekamas trijų svarų užstatas, kurį galima atsiimti grąžinus kortelę. Naktimis Londono metro ir traukiniai nevažinėja, tačiau po miestą galima pasivažinėti naktiniais autobusais. Jų maršrutai skiriasi nuo dieninių, jie pažymėti N raide. Naktiniai autobusai stoja tik parodžius signalą sustoti. Taip pat ir norint išlipti - reikia būtinai spausti mygtuką.

Tramvajai važinėja trijose zonose. Mieste galima pasivažinėti ir tramvajumi, kurie Londono gatvėmis važinėja dar nuo 1861-ųjų. 2000-aisiais jie buvo atnaujinti. Tramvajų sistemą sudaro „Tramlink“ trijų maršrutų sistema, kuri yra pietiniame Londone, „Croydon“ rajone, Vakarų Londono tramvajus „West Lindon tram", besidriekiantis nuo „Shepherd's Bush“ iki „Uxbridge" ir „Cross river tram" Centriniame Londone, važiuojantis nuo „King's Cross" ir „Camden" iki „Peckham" ir „Brixton".

Nesusimokėjus važinėti Londono viešuoju transportu nepatartina. Bauda už važiavimą be bilieto autobusu arba metro – 80 svarų.

 

Maistas

Londonas yra įvairių virtuvių vieta ir mėgstamiausia maisto žinovų vieta. Tradiciniai anglų patiekalai dažniausiai yra iš mėsos (vištienos, jautienos, kiaulienos, avienos ar žuvies) patiektos su bulvėmis ar kitomis daržovėmis.

Tradiciniai patiekalai:

Angliški pusryčiai (English breakfast) – kiaušinienė su kumpiu, pakepinta duona ir marmeladas, arbata arba kava;

Keptas stirnienos muštinis iš šlaunies mėsos, užpilamas padažu ir paduodamas karštas;

Troškinta kiškiena (kiškio priekis) vyno padaže;

Žuvis su traškiomis skrudintomis bulvytėmis (Fish & Chips) – vienas populiariausių anglų patiekalų, kurio galima nusipirkti greito aptarnavimo baruose bei parduotuvėlėse. Menkė ir plekšnė – žuvys, iš kurių gaminamas patiekalas. Tipiška valgio sudedamoji dalis yra ir tiršta tešla, į kurią prieš kepant įmerkiama žuvis. Kepama gilioje keptuvėje tešla išsipučia. Prieš valgant tešla paskaninama druska ir pipirais.

Daugelis tradicinių patiekalų tiekiami tik per šventes. Populiariausias – kalėdinis pudingas. Jis gaminamas iš lašinukų, duonos trupinių, miltų, razinų, cukraus, kiaušinių ir įvairiausių prieskonių. Prieš tiekiant pudingas apipilamas romu, uždegamas ir liepsnojantis dedamas ant stalo. Kiti tradiciniai šventiniai patiekalai – kalakutas su daržovių įdaru, bulvės su dešrelėmis, šventinis tortas, velykinės bandelės bei daugelis kitų.

Saldieji patiekalai – desertai – švieži vaisiai, vaisių ir uogų piurė su grietinėle, ledais, trupininis rabarbarų pyragas.

Pudingas – didis britų virtuvės išradimas. Todėl gali didžiuotis pudingų įvairove: pudingas su taukais (Suet pudding), pudingas su tešla (Yorshire pudding), pudingas su duona (Bread pudding), pudingas su pienu (ryžiai, manų kruopos ir t. t.). Vieni tiekiami su saldžiu padažu, pagardintu citrinų sultimis, su anglišku kremu, kiti – su rostbifu, cukraus pudra.

Iš gėrimų dažniausiai geriama gerokai pasaldinta, su pienu arbata (geriama kiekvieno valgymo metu), taip pat alus, ypač iš statinių, importiniai vynai, škotiškas viskis (Scotch Whisky), džinas, brendis, romas. Labai vertinami portveinas, cheresas.

 

Klimatas

Londone klimatas švelnus, jūrinis. Vasaros mažai lietingos, pakankamai saulėtos, dažnai pasitaiko tvankios su dienos metu išylančia apie 22°C-26°C temperatūra. Perkūnija retas reiškinys, dažniausiai silpna ir panašiai pasitaikanti tiek žiemomis, tiek vasaromis.

Panašios kryptys

Florencija - Italijos meno ir kultūros sostinė
Dominikos Respublika – Karibų jūros regiono svajonė
Paslaptingas dykumų ir senovės palikimo kraštas – Jordanija
Tailandas - plačių šypsenų ir neblėstančių kontrastų šalis
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt