Albanija – spalvingas Balkanų perlas
Kelionės į Albaniją metu galima grožėtis istoriniais miestais, nacionaliniais parkais, kurortais bei nuostabiais paplūdimiais, kurie yra gražūs, švarūs, nėra perpildyti bei tinkami ramiam poilsiui. Šalies miestai yra spalvingi, žavi įdomia architektūra, madingomis krautuvėlėmis, o gyventojai – itin svetingi ir tikrai nepraleis progo užkalbinti bei pasiteirauti iš kur atvykai bei kaip tau sekasi. Poilsiaujant Albanijoje būtina paragauti ir vietinės virtuvės patiekalų, kuriuose jaučiama didelė turkiškų skonių įtaka.
Lankytinos vietos
Ksamil paplūdimys
Livadhi paplūdimys
Ohrido ežeras
Duresis
Saranda
Gjipe kanjonas
Kruja miestas
Logaros nacionalinis parkas
Škoderis
Tirana
Beratis
Butrintas
- Ksamil paplūdimys
- Livadhi paplūdimys
- Ohrido ežeras
- Gjipe kanjonas
- Kruja miestas
- Logaros nacionalinis parkas
- Butrintas
Nakvynė
Nakvynės kainos Albanijoje tikrai nėra aukštos ir leis keliaujant pasimėgauti prabanga. Net ir sostinės Tiranos centre galima be vargo išsinuomoti kambarį 4 žvaigždučių viešbutyje ir dviems žmonėms už jį sumokėti ne daugiau nei 100 eurų. Žinoma, keliautojai Albanijoje dažnai mėgsta aplankyti pajūrio kurortus, tokius kaip Sarandė ar Durres, taiga juose kainos gali būti kiek didesnės nei sostinėje. Nepaisant to, išties puikius apartamentus čia galima išsinuomoti sumokant nuo 30 eurų už nakvynę dviems žmonėms.
Makalius rekomenduoja
Transportas
Transportas Albanijoje išvystytas išties gerai, tačiau vietinių vairuotojų elgesys keliuose yra gana chaotiškas, todėl automobilio nuoma turistams nėra rekomenduojama. Dienos metu miestuose susidaro pūstys, o užmiestyje vairavimas bus tikrai kur kas malonesnis. Patogiausias būdas keliauti po šalį – mini autobusai, albaniškai vadinami „furgons”. Tiesa, jie dažniausiai neturi konkrečių tvarkaraščių, o važiuoja tada, kai susirenka pakankamas kiekis žmonių. Taip pat nėra oficialių mini autobusų stotelių – jie gali sustoti prie kažkurio medžio ar kito objekto. Palanku yra tai, kad šia transporto priemone yra lengviau pasiekiamos tolimesnės vietovės, kelionė yra gana greita ir patogi, o pasiklausus vietinių. jie tikrai tau pasakys, kur laukti mini autobuso.
Maistas
Albanijos virtuvei labai didelę įtaką daro geografinė padėtis – čia gausiai naudojamos jūros gėrybės, o taip pat paplitusios ir balkaniško maisto tradicijos, jaučiama turkiškos virtuvės įtaka. Albanai labai gausiai naudoja šviežią alyvuogių aliejų, mėsą, daržoves, gamina troškinius, makaronus, vištieną, ryžius. Vienas iš labiausiai paplitusių tradicinių albanų patiekalų yra japrak – jis gaminamas iš vynuogių lapų ir yra įdarytas risotto ryžiais, kepta jautiena ir kapotais svogūnais. Kaip ir kitose balkanų šalyse, Albanijoje taip pat įprasta vakarienei rinktis meze – lėkštę įvairiausių daržovių bei salotų, kumpio ir sūrio.
Populiariausi patiekalai:
-
Paca – žarnokų sriuba;
-
Tarator – šalta sriuba, gaminama iš jogurto, vandens, riešutų, krapų ir agurkų;
-
Speca te mbushura – įdarytos paprikos;
-
Qofte me veze dhe limon – mėsos kukuliai su citrinos sultimis;
-
Eomlek – triušienos troškinys;
-
Fergese tirane – patiekalas iš keptos mėsos, kepenų, kiaušinių, pomidorų;
-
Tulumba – albaniškas saldėsis, paprastai valgomas geriant kavą.
Kilmatas
Albanija gali pasigirti net 290 saulėtų dienų per metus! Vasaros metu oro temperatūra siekia 25-28 laipsnius šilumos, žiemos metu – 7-14 laipsnių šilumos. Geriausias laikas atostogoms, norint išvengti alinančio karščio yra balandžio-birželio mėnesiai bei rugsėjo-spalio mėnesiai. Žiemos metas idealus tiek pasivaikščiojimams, tiek ir lankytinų objektų lankymui. Šiais mėnesiais kritulių iškrenta palyginti mažai.
Ekskursijos – išsirink ir įsigyk savarankiškai!
Makaliaus patarimai
- Viza LR piliečiams vykstantiems į Albaniją yra nereikalinga. Keliaujant pakanka turėti asmens tapatybės kortelę.
- Kalba – albanų, tačiau didesniuose miestuose bei bendraujant su jaunesniais albanais tikrai susišnekėsi angliškai, o dauguma kalba ir itališkai.
- Svarbu žinoti, kad antakių pakėlimas ir palinksėjimas Albanijoje reiškia „ne“, o galvos purtymas – „taip“.
- Lauktuvėms galima rinktis rankų darbo kilimus, medžio drožinius, keramikos gaminius, vietinius saldumynus, vyną ir brendį.
- Arbatpinigiai: įprasta palikti 10 procentų arbatpinigių nuo restorane išleistos sumos.