Paslaptingas dykumų ir senovės palikimo kraštas – Jordanija

Hašimitų Karalystė arba, kaip daugeliui įprasta, Jordanija – vis sparčiau populiarėjanti ir ypatingai lietuvių mėgstama valstybė Artimuosiuose Rytuose, besiribojanti su Sirija, Iraku, Saudo Arabija bei Izraeliu. Šalis keliautojus žavi neaprėpiamomis dykumomis, daugybe senovinių paminklų, Biblijoje minimomis vietovėmis, įžymiuoju nabatėjų miestu Petra, o viską vainikuoja Negyvoji ir Raudonoji jūros! Čia beveik visus metus vyrauja geras klimatas, tad atostogas galima planuoti pagal asmeninius poreikius, o suderinti šalies pažinimą su poilsiu tikrai nesunku.

Lankytinos vietos

Madaba

Mozaikų miestu vadinama Madaba puikuojasi gausiu istoriniu palikimu. Miestas garsėja Bizantijos laikotarpio mozaikomis, o žymiausią iš jų, vaizduojančią seniausią Palestinos žemėlapį, galima pamatyti Šv. Jurgio bažnyčioje. Madaba taip pat garsėja...

Antikinis Džarašas

Nors daugelis galvoja, kad antikos palikimą galima išvysti tik Europoje, tai nėra tiesa. Džarašas – anatikinis miestas, įsikūręs šiaurinėje Jordanijos dalyje, kuriame persipina graikų, romėnų ir Rytų arabų kultūros. Džarašas didžiuojasi Dzeuso ir...

Nebo kalnas

Didingas, 817 m aukščio kalnas, esantis Jordano slėnio rytiniame šlaite. Užkopus į kalno viršūnę, atsiveria įspūdinga panorama į dykumų tolius. Ši vieta taip pat turi religinę reikšmę – ant Nebo kalno užlipęs Mozė apžvelgė Pažadėtąją žemę, čia...

Akaba kurortas

Akaba kartais vadinama langais į Raudonąją jūrą, tai nuo seno svarbi šalies vieta. Čia driekiasi gražūs paplūdimiai, medžių alėjos, o jūroje slepiasi nepaprastas povandeninis pasaulis. Šiame Jordanijos kurorte rasi ir unikalių senovinių, ir...

Amanas

Amanas yra Jordanijos sostinė, jis taip pat yra didžiausias miestas, kultūros centras ir prekybos pagrindinė vieta. Čia yra daug romėnų griuvėsių, įskaitant svarbiausius: Romos amfiteatrą ir Nymphaeum. Verta aplankyti citadelę, nes čia yra keletas...

Negyvoji jūra

Atvykus į Jordaniją, būtina apsilankyti prie Negyvosios jūros, žinomos savo gydomojom savybėm visame pasaulyje. Nors ši vieta vadinama jūra, iš tikrųjų tai ežeras, kuris nesusisiekia su jokiu pasaulio vandenynu! Čia būtina ne tik pasigrožėti...

Vadi Rumas

Pietinėje Jordanijoje plyti Vadi Rumo dykumos slėnis, žinomas dėl savo kvapą gniaužiančių peizažų. Mėnulio slėniu vadinamame dykumos regione nėra nuolatinių gyvenviečių, visgi čia karts nuo karto pastebimi beduinai. Nors dykumos dažniausiai...

Dana gamtos draustinis

Dana gamtos draustinis, be abejo, yra vienas iš populiariausių vietų Jordanijoje. Čia rasi ir XV a. Dana kaimą, kuris iš esmės išliko originalus. Pagrindinė priežastis aplankyti Dana gamtos draustinį – tai žygis į rezervatą, laipiojimas aukštyn ir...

Petra – miestas uolose

Raudonąja dykumos rože vadinama Petra yra vienas iš Naujųjų pasaulio stebuklų, didžiausias Jordanijos turtas ir garsiausias šalies turistinis objektas. Šį didžiulį, unikalų miestą uolose išskaptavo arabai nabatėjai, apsigyvenę čia prieš daugiau...

Nakvynė

Nakvynės kainos šalyje nėra didelės, žinoma, tai priklauso ir nuo kelionės laikotarpio. Šalyje tikrai rasi žinomų tarptautinių viešbučių tinklų, ypač apsistojant kurorte, kurie turi erdvias teritorijas, savo paplūdimio zonas ir teikia tokiems viešbučiams įprastas paslaugas. Žemesnės kategorijos viešbučiai paprastesni, su mažesnėmis teritorijomis, kurortuose jie labiau nutolę nuo paplūdimio, ne visuomet turi baseiną.

Šalies sostinėje, Amane, 3* viešbučio kainos prasideda maždaug nuo 20–30 € asmeniui už naktį. Nakvynė 5* viešbučio kambaryje atsieis maždaug nuo 90–120€ asmeniui už naktį.

Transportas

Kaip ir daugelyje kitų miestų visame pasaulyje, Jordanijoje galima išbandyti „Uber“ paslaugas, kurios nėra labai brangios. Taip pat po šalį keliauti galima vietiniu taksi, kuris yra patogus būdas pamatyti skirtingas vietoves, o vairuotojai paslaugūs ir draugiški. Vietinio viešojo bilieto kaina maždaug 64 euro centai, įsėdimo į taksi mokestis apie 45 euro centai, o vienas 1 km apie 64 euro centai. 

Kadangi šalyje neblogai išvystytas kelių ir greitkelių tinklas, tarp miestų gana greitai nuvyksi pasinaudojęs Jordanijoje populiarios pervežimo įmonės „Jett“ paslaugomis. Pavyzdžiui, kelionė iš Amano į Petrą (į vieną pusę) kainuoja apie 11 Jordanijos dinarų, t.y. apie 14 €. Traukiniais keliauti Jordanijoje nėra labai populiaru, nors bėgius tikrai pamatysi. Turistai mieliau renkasi pervežimus autobusais, taksi ar išsinuomoja automobilį.

Jeigu nuspręsi išsinuomoti automobilį, tai padarysi nesunkiai, o reikalavimai čia vyrauja labai panašūs kaip ir kitose šalyse. Vis dėlto, dėl dažnų eismo nelaimių šalyje, transporto priemones reikėtų rinktis atsakingai. Rekomenduojama nevažiuoti išsinuomota transporto priemone tamsiuoju paros metu. Taip pat svarbu žinoti –  jeigu įvykus eismo įvykiui nukenčia pėstysis, kaltu, pagal Jordanijos įstatymus, laikomas transporto priemonės vairuotojas.

Maistas

Jordanijos virtuvė garsėja avienos ir ėrienos patiekalais, čia taip pat gaminami žuvies patiekalai, o viskas pagardinama rytietiškais prieskoniais ir įvairiomis daržovėmis. Populiarūs lęšiai bei avinžirniai, iš kurių gaminamas humusas. Taip pat ši šalis yra viena didžiausių alyvuogių augintojų ir eksportuotojų pasaulyje! Tad nenustebk – beveik visi patiekalai gardinami alyvuogių aliejumi.

Nebrangioje kavinukėje gali pavalgyti už maždaug 4–5€, o puodelis kapučino kavos atsieis beveik 3€. Žinoma, kainos priklauso nuo vietos, jeigu lankysies labaai turistiniuose objektuose ir restoranuose ar parduotuvėse prie jų, kainos gali stipriai šoktelėti. Tad nebijok pasivaikščioti ar iš anksto pasidomėti kur skaniai ir nebrangiai pavalgyti, ką nusipirkti.

Mansaf – tradicinis šalies patiekalas. Ėriukas troškintas jogurto padaže, pagardinamas žolelėmis ir patiekiamas su ryžiais.

Mahshi – mėsa ir ryžiais įdarytos daržovės.

Musachan – alyvuogių aliejuje keptas viščiukas su svogūnų padažu, patiekiamas su duona.

Makliuba – mėsa arba žuvis, troškinama su daržovėmis ir ryžiais.

Shishkebab – smulkiai supjaustyta aviena ar vištiena su pomidorais ir svogūnais, kepama ant žarijų. 

Humusas – šiame krašte humuso rasi visur, tad jo būtina paragauti! Tai iš avinžirnių, žolelių bei alyvuogių aliejaus pagaminta užtepėlė, patiekama su pita, daržovėmis, kiaušiniu ar net mėsa.

Falafeliai – aliejuje kepti kukuliukai iš trintų avinžirnių. Falafeliai dažnai patiekiami pitoje, su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, humusu ir kt.

Ful medames – pupos, ruošiamos su įvairiomis žolelėmis, česnakais, svogūnais, aitriosiomis paprikomis, kuminu, aliejumi. Patiekiamos su virtais kiaušiniais.

Labaneh – jogurtinio skonio sūris, patiekiamas su alyvuogių aliejumi ir prieskoniais bei citrinų sultimis, valgomas kaip užtepėlė.

Kibbeh – aliejuje virti kviečių rutuliukai pagardinami svogūnais ir mėsos įdaru bei prieskoniais. 

Gėrimai – nors tai arabiška valstybė, čia galima paragauti vietinės anyžinės degtinės.

Jeigu norėsis paskanauti vietinių saldumynų – įsigyk chalvos ar baklavos

Dauguma desertų pagardinti sezamų sėklomis, riešutais, medumi. Prie saldumynų tikriausiai norėsis puodelio kavos, tad verta žinoti, jog Jordanijoje ji verdama labai stipri ir dažnai paskaninama kardamonu. Čia taip pat geriama saldi arbata su mėtos lapeliu.

Klimatas

Šalyje vyrauja du skirtingi sezonai – sausa, karšta vasara ir drėgna, vėsi žiema. Geriausias laikas vyktį į Jordaniją – pavasario laikotarpis (kovo–gegužės mėn.) bei rudens (rugsėjis–spalis). Šiais periodais oro temperatūra šiek tiek žemesnė. Šalčiausias mėnuo Jordanijoje – sausis. Šį mėnesį temperatūra kartais nukrenta iki 8–12°C. Tad jeigu nebijai 40–45℃ karščio – gali keliauti ir vasarą, o jeigu norisi kiek vėsesnių atostogų – rudenį ar pavasarį.

Makaliaus patarimai

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Amanas
  • Valiuta – Jordanijos dinaras
  • Kalba – arabų
  • Religija – islamas (95 %), krikščionybė (4 %)

Nors Jordanija gana liberali šalis, čia vis dėlto vyrauja islamo tikėjimas, todėl svarbu gerbti vietines tradicijas, papročius bei religiją. Šalyje ribojamas alkoholio vartojimas, viešose vietose jo vartojimas griežtai draudžiamas, visgi jo galima ragauti baruose, restoranuose, kavinėse.

Svarbu žinoti, jog Jordanijoje uždrausta fotografuoti ambasadas, valdžios pastatus ir karinius objektus. 

Rekomenduojama rinktis paprastus drabužius, ypač lankantis religiniuose objektuose, turguose, kaimiškose vietovėse.

Dėl saugumo rekomenduojama nevykti į pasienio su Sirija ir Iraku teritorijas.

Jordanijoje įprasta dirbti pirmadienį–ketvirtadienį, o penktadienį ir šeštadienį ilsėtis. Sekmadienį vėl grįžtama į įprastus darbus, prasideda nauja savaitė – į tai būtina atkreipti dėmesį. Taip pat per ramadano mėnesį darbo laikas sutrumpėja iki 6 val. per dieną. Tad norint nusipirkti maisto ar lauktuvių artimiesiems, teks prisiderinti prie vietinių darbo dienų.

Lauktuvėms puikiai tiks vietiniai produktai, pagaminti iš Negyvosios jūros mineralų: tai gali būti kosmetika ar gydomieji produktai. Jordaniją puikiai atspindės ir arabiški prieskoniai, įdomių raštų audiniai ar netgi, jeigu tinkamai supakuosi ir pargabensi namo – humusas!

Jeigu nori sutaupyti – įsigyk Jordanijos turisto pasą („Jordan Pass“). Su juo galėsi aplankyti daugiau nei 40 objektų visoje šalyje bei vykti į Petrą, pasiskaityti naudingos informacijos, o jeigu pasą įsigysi dar prieš atvykstant, nereikės pirkti ir Jordanijos vizos. Sutaupysi ne tik pinigų, bet ir laiko! 

Panašios kryptys

Stambulas - miestas, kuris niekada nemiega
Budapeštas - spalvingoji Vengrijos sostinė
Kipras – vieta, kur niekada nepritrūks saulės, vyno ir meilės
Zakintas - meilės ir dainų sala
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt