Sicilija - kelių civilizacijų lopšys

Italija žemėlapyje panaši į ilgą aulinį batą, kuris savo smailia nosimi spiria į akmenį. Tas akmuo – didžiausia Viduržemio jūros sala Sicilija. Tai piečiausias Italijos regionas, įsikūręs nuostabaus gamtovaizdžio saloje tarp Europos ir Afrikos. Vos pradėję leisti pirmąsias atostogų minutes Sicilijoje būsite nustebinti palmėmis, kvepiančiomis apelsinmedžių giraitėmis, egzotiška architektūra, kurioje atsispindi graikų, romėnų, arabų, prancūzų, ispanų ir britų palikimas. Sicilijos kraštovaizdyje dominuoja Etna – didžiausias aktyvus vulkanas Europoje. Vakarinėje salos dalyje karaliauja Palermas – salos sostinė su daugybe lankytinų vietų Sicilijoje, o pietuose – barokinės architektūros miesteliai, kaimeliai ir ramūs paplūdimiai.

Lankytinos vietos

Etnos ugnikalnis

Sicilijos simboliu laikomas Etnos ugnikalnis – numeris vienas lankytinų vietų sąraše. Tai didžiausias vulkanas Europoje, kuris vis dar aktyvus. Daugiau nei trijų kilometrų aukščio Etna, esanti Sicilijos rytuose, yra vienas labiausiai ištirtų...

Sirakūzai

Sirakūzai – miestas, praeityje nugalėjęs Atėnus. Jame gyveno žymusis mokslininkas Arhimedas, o filosofas ir rašytojas Ciceronas buvo pasakęs, jog tai „geriausias ir gražiausias graikų miestas“. Labiausiai turistus dominanti atrakcija –...

Palermas

Palermo miestas - Sicilijos sostinė. Tai vienas labiausiai turistų lankomų Sicilijos miestų, nors ir nukentėjęs II Pasaulinio karo oro atakų metu, šiandien tai tarsi muziejus po atviru dangumi. Bene žymiausia Palermo lankytina vieta – tai...

Katanija

Rytinėje Sicilijos pakrantėje, prie Jonijos jūros, netoli aktyvaus Etnos ugnikalnio įsikūrusi Katanija ne sykį buvo smarkiai apgriauta per ugnikalnio išsiveržimus ir žemės drebėjimus. Katanijoje išlikęs Romėnų teatras buvo pastatytas iš lavos 2 a....

Druskos laukai

Druskos laukų gamtos rezervatas – tai didžiuliai laukai, kuriuose baltuoja druskos krūvelės. Druska šiame regione išgaunama nuo senų senovės, mat čia tam itin palankus klimatas. Seklios pakrantės ir vyraujantis karštis sudaro puikias sąlygas tuo...

Agrigento Šventyklų slėnis

Agrigentas – miestas, įkurtas pietinėje Sicilijos pakrantėje. Į jį lankytojai plūsta apžiūrėti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų šventyklų, kurios stūkso Šventyklų slėnyje, esančiame kiek toliau nuo Agrigento miesto ribų. Tai vienas...

Alkantaros tarpeklis

Alkantaros tarpeklis laikomas viena įdomiausių natūraliai susiformavusių gamtos grožybių Sicilijoje. Prieš daugelį metų iš mažo kraterio išsiliejusi lava bei žemės drebėjimas, šiauriniame Etnos kalno šlaite suformavo įspūdingas įpjovas uolose,...

Taormina miestelis

Istoriniu puošnumu ir poetišku grožiu garsėjantis Taormina kurortas išsidėstęs priešais senovinį amfiteatrą, netoli Etnos ugnikalnio. Šio miestelio krantus skalauja Jonijos jūra – tai vienas populiariausių pajūrio kurortų Sicilijoje. Pats...

Čefalu

Šis nedidelis miestelis garsėja puikiais smėlėtais paplūdimiais, viduramžių gatvelėmis, romėniškomis pirtimis, puikiais restoranais, siūlančiais paragauti patiekalų iš šviežios žuvies bei unikalia normanų architektūros stiliaus katedra, baigta...

Nakvynė

Nors viešbučiai Sicilijoje, kaip ir visoje Italijoje, nėra pigūs, tačiau savo kokybe tikrai pralenkia kitus miestus ir salas. Viešbučius galima rinktis netoli sostinės Palermo, Trapanio miesto į kurį atskrisite, Katanio - miesto, kuris pagrįstai gali didžiuotis turtinga istorija.

Galima užsisakyti pigesnį viešbutį kiek toleliau nuo miesto centro. Tačiau tuomet reiks skirti papildomai laiko kelionei iki/nuo transporto stotelės bei pačiai kelionei. Kainos svyruoja priklausomai nuo sezono. Pavyzdžiui, rudens sezono metu paprastesnę nakvynę galima rasti už 20-25 eurus už naktį asmeniui. 3 žvaigždučių viešbutį netoli centro galima rasti maždaug už 60 eurų asmeniui.

Transportas

Viena populiariausių transporto priemonių Sicilijoje - autobusai. Sicilijos miestuose visos autobusų stotys yra įsikūrusios šalia geležinkelių. Mėlynos spalvos autobusai teikia tarpmiestinio susisiekimo, oranžiniai – vietinio susisiekimo paslaugas. Transporto bilietų galima įsigyti parduotuvėse, kurios prekiauja cigaretėmis ar laikraščiais, o įlipus į vietinius autobusus nepamirškite jų pažymėti. Vienkartinis kelionės bilietas jums galios 90 arba 120 minučių, bet galite įsigyti ir visą dieną galiojančius bilietus. Jeigu būsite pagauti nepažymėję bilieto, jūsų laukia 50 € bauda. Kontrolieriai retai kalba anglų kalba, todėl sunku bus susitarti.

Nors autobusų maršrutų žemėlapis gana išplėtotas, kai kurias atvejais rekomenduojame rinktis kelionę traukiniu. Pakrantėse nutiesti geležinkeliai apdovanoti puikiais kraštovaizdžiais, tad nuobodžiauti kelionės metu tikrai neteks. Galėsite grožėtis nuostabiais vaizdais. :)

Jei jau nusprendėte keliauti taksi, nepamirškite derėtis dėl kainos. Taip pat patariu su savimi turėti žemėlapį, mat vietiniai italai retai šneka angliškai ir gali nesuprasti jūsų kelionės tikslo.

Savo patogumui galite išsinuomoti automobilį. Nuomos kaina 1 parai priklauso nuo automobilio tipo (35 – 170 €). Salą apvažiuoti greičiau, patogiau, galėsite sustoti ten, kur jums labiau norėsis. :)

Maistas

Sicilijoje, kaip ir visoje Italijoje, maistas - svarbi kultūros dalis. Sicilijoje sunku rasti užeigą, kurioje maistas būtų ruošiamas atsainiai. Todėl čia visada gausu šviežio ir skanaus maisto. Turtinga Sicilijos praeitis paliko ryškų antspaudą salos virtuvėje. Graikai atnešė vynuoges ir alyvuoges bei išmokė daryti vyną, arabai - migdolus, apelsinus, ryžius, abrikosus, prieskonius, romėnai - pupeles, turkiškus žirnius bei makaronus. 

Sicilija garsėja tuno ir kardžuvės didkepsniais, jūros gėrybių gausa, saldumynais, tortais, ledais, tačiau tuo pat metu ir paprastu bei natūraliu, skonio neužgožiančiu maisto paruošimu. Vynas Sicilijoje taip pat pasižymi ypatingu skoniu bei kokybe. Čia galima paragauti įvairiausių rūšių vyno. Be abejo nereikia pamiršti ir Italijos tradicinių patiekalų - picų, spagečių, makaronų. Čia, Sicilijoje, kaip ir visoje Italijoje, šie patiekalai yra įvairių rūšių bei išskirtinio skonio.

Tradiciniai patiekalai

Caponata baklažanų, alyvuogių, kaparių ir salierų salotos.

Sfincione - vietinė storapadė pica, pagardinama pomidorais ir svogūnais (kartais ir ančiuviais).

Panella - plonos tešlos pyragaitis, gaminamas iš smulkintų arba maltų avinžirnių ir patiekiamas atšaldytas.

Maccu - iš trintų avinžirnių gaminama ir tiršta sriuba.

Crocché - aliejuje gruzdinti bulvių kukuliukai, įdaryti sūriu, petražolėmis ir kiaušiniais.

Arancine - virti ryžių rutuliukai, kurių viduje mėsa arba sūris.

Finnochio con sarde - su makaronais gaminamas sicilietiškas jūrų gėrybių patiekalas (pankoliai su sardinėmis).

Pane con la milza - veršiuko blužnies sumuštinis.

Desertai

Cannoli – vamzdelio formos tešlainiai su rikotos sūrio ir cukraus įdaru.

Cassata – dar vienas riebus ir saldus pyragaitis su tuo pačiu įdaru.

Frutta di Martorana yra įvairių vaisių formos ir spalvos marcipaniniai pyragaičiai. 

Gėrimai

Sicilija yra didžiausią vynuogynų plotą turintis Italijos regionas. Sicilija pasižymi desertiniais vynais, pavyzdžiui, pasaulyje ypač garsiu Marsalos vynu. Tad paragauti sicilietiško vyno - būtina!

Viešint Sicilijoje būtina paragauti tikros itališkos kavos, amareto, grapos ir sambukos.

Klimatas

Sicilijai būdingas tipiškas Viduržemio jūros klimatas: karštos vasaros ir švelnios žiemos. Daugiausiai kritulių iškrenta žiemą (spalio–kovo mėnesiais). Aukščiausia temperatūra būna liepą ir rugpjūtį – vidutiniškai 26 C šilumos, o žemiausia – gruodį–vasarį, kai nukrenta iki 10–14 C šilumos. Tad palankiausias metas aplankyti salą yra lietuviškos vasaros mėnesiais. Sausį ir vasarį salos centrinės dalies kalnuose atidaromas slidinėjimo sezonas.

Makaliaus patarimai

Kurortai ir paplūdimiai Sicilijoje

  • Šiaurės rytuose poilsiautojų ypač mėgiamas Mortelės kurorto pajūris. Čia gausu vienas už kitą gražesnių smėlio paplūdimių, į kuriuos karštomis vasaros dienomis renkasi Mesinos gyventojai.
  • Ieškantys daugiau ramybės ir privatumo turėtų šiaurine pakrante pavažiuoti iki Milaco, kur prasideda kitas puikių paplūdimių ruožas, besitęsiantis maždaug iki Kapo d‘Orlando.
  • Jei ieškote kažko neįprasto ir naujo, būtinai turėtumėte persikelti į Lipario salyną. Vulkano saloje yra vienintelis toks visoje Italijoje juodo smėlio paplūdimys Spiaggia Sabbie Nere, apie kurį tikrai norėsite iš karto papasakoti namuose likusiems artimiesiems ir pasidaryti ne vieną įspūdingą nuotrauką.
  • Sicilijos dalies puošmena yra San Vito lo Kapo miestelis ir jo paplūdimys. Jis smėlėtas, ilgas, o vandens žydrumas ir skaidrumas priverčia abejoti, ar tikrai esate Sicilijoje.
  • Pietiniame Sicilijos kampe, nuo Raguzos iki Sirakūzų, smėlio paplūdimių yra beveik kiekviename pajūrio miestelyje ir jų apylinkėse. Vienas iš nuošaliausių ir mažiausiai civilizacijos paliestų visos Sicilijos paplūdimių yra Oasi di Vendicari, kuriame nerasite nei persirengimo būdelių, nei barų, nei nuomojamų skėčių nuo saulės, tačiau jame galėsite mėgautis tyla ir ramybe.
  • Auksinio smėlio Mondeljo paplūdimys atrodo tikrai pasakiškai. Čia galite išsinuomoti gultus, paplaukioti banglente, paragauti specialiai ruoštų jūros gėrybių.
  • Šiek tiek pamirštas salos perlas, į rytus nuo Palermo – Čefalu auksinio smėlio paplūdimys. Paplūdimyje rasite viešo naudojimo dušus. 
  • Į vakarus nuo Palermo miesto centro galite užsukti į vieną populiariausių Isola Delle Femmine paplūdimį. Šią  pakrantę iš kitų išskiria baltas smėlis, šiltas vanduo ir kvapą gniaužiantis peizažas.

Panašios kryptys

Paslaptingas dykumų ir senovės palikimo kraštas – Jordanija
Ryga – (ne)pažinta savaitgalio kelionės kryptis
Alikantė - saulėtosios Kosta Blankos perlas
Dominikos Respublika – Karibų jūros regiono svajonė
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt