Budapeštas - spalvingoji Vengrijos sostinė

Budapeštas - spalvingoji Vengrijos sostinė, kuri yra laikoma vienu gražiausių Europos miestų. Daugybę turistų Vengrijos sostinė privilioja savo didinga architektūra, pramogomis, turtingu kulinariniu paveldu. Miestas žinomas nuo antikinių laikų, kuomet pirmieji miesto gyventojai pavadino jį Ak - Ink vardu (gausūs vandenys). Miestas buvo išsivystęs kaip ir kiti Romos imperijos miestai, kuriuose namai buvo įrengti su centriniu šildymu, buvo populiarios viešosios pirtys, veikė amfiteatras. Romėniškojo miesto likučiai matomi ir šiomis dienomis - mieste gausu viešų baseinų ir pirčių, kuriose mėgsta apsilankyti ne tik turistai, bet ir vietiniai gyventojai. Miestas tinkamas įvairiam keliautojui - tiek miestą norinčiam pažinti turistui, tiek vakarėlius ir ilgas vakarienes mieste mėgstančiam žmogui. Kultūrinis gyvenimas Budapešte virte verda - čia vyksta kultūriniai renginiai, koncertai, įvairūs sporto renginiai. Veiklos ras kiekvienas! :)

Lankytinos vietos

Karaliaus rūmai

Karaliaus rūmai yra iškilę ant kalvos Budapešte, patyrė labai daug nesėkmių ir dabar tokie, kokie matomi lankytojams, yra pastatyti gana neseniai. Pirmosios karališkosios pilies, kuri buvo pastatyta Budoje Karaliaus Béla IV (1235-1270), vieta nėra...

Gelerto viešbutis ir pirtys

Gelerto viešbutis ir mineralinių vandenų gydykla buvo pastatyti 1912-1918 m. Iš Gelerto kalvos trykštančio gydomojo vandens savybės buvo aprašytos dar 13 amžiuje. Art Nouveau stiliaus pastate įsikūrusios terminės pirties įžymybė – didysis plaukimo...

Vengrijos Parlamentas

Vengrijos Parlamentas įsikūręs ant Dunojaus upės kranto Budapešte, didžiausiame šios šalies pastate. Be to, šis pastatas yra antras pagal dydį parlamento pastatas pasaulyje. Palmento rūmai buvo pastatyti 1884-1902 m. remiantis Londono...

Sečeni terminė pirtis

Sečeni terminė pirtis – didžiausias tokio pobūdžio kompleksas Europoje. Šį terminių vandenų SPA centrą vandeniu aprūpina du terminio vandens šaltiniai, kurių temperatūra yra 74°C ir 77°C. Neobarokinio stiliaus pastatas iškilo 1913 metais miesto...

Vengrijos nacionalinis muziejus

Vengrijos nacionalinis muziejus Budapešte įkurtas 1802 m. Tuomet grafas Ferencas Széchényi padovanojo asmeninę kolekciją. Muziejaus laiptai istorijoje svarbūs tuo, kad 1848 m. ant jų poetas Sándoras Petőfi perskaitė Tautinę giesmę, kuri įkvėpė...

Rudas pirtis

Rudas pirtis Budapešte iškilo 1550 m. turkų valdymo laikotarpiu. Šioje pirtyje iš viso yra 7 baseinai, iš kurių vienas didelis plaukimui skirtas baseinas. Aštuonkampį baseiną apšviečia natūrali šviesa, sklindanti pro 10 m skersmens kupolą. Po...

Memento parkas

Žlugus komunistiniam režimui, sovietiniai paminklai buvo nugriauti. Dalis jų buvo sukaupta Memento parke, kuris yra šalia Budapešto. Memento sovietinių skulptūrų parke galima išvysti Leniną, Marksą ir kitus sovietų ideologus bei herojus.

Šv. Stepono bazilika

Šv. Stepono bazilika yra skirta pirmajam Vengrijos karaliui krikščioniui Šv. Steponui. Marmurinė šventojo statula puošia Didįjį altorių, o už altoriaus yra vaizduojamos jo gyvenimo scenos. Bazilikoje įkurta Šventosios dešiniosios rankos...

Vajdahunyado pilis

Vajdahunyado pilis stovi ant ežero kranto. Pilis pastatyta 1896 m. kaip laikinas eksponatas tūkstantmečio iškilmėms. Išpopuliarėjusi pilis buvo perstatyta visam laikui. Tai kompleksas iliustruojantis Vengrijos architektūros raidą.

Matyaso bažnyčia

Budapešto Matyaso bažnyčia šiandien yra senosios rekonstrukcija, nes dalis jos buvo sunaikinta, kai turkai ją buvo pavertę Didžiąja mečete, po II pasaulinio karo ir vėl reikėjo rekonstrukcijos. Prie didžiojo altoriaus esantis Marijos...

Nakvynė

Budapeštas, kaip ir daugelis Europos sostinių, gali pasiūlyti įvairiausių apgyvendinimo variantų. Galite gyventi žymiuose 5* viešbučiuose "Kempinski", "Iberostar" ir kituose, kuriuose naktis asmeniui kainuoja apie 80 - 120 €. Galima rinktis ir pigesnius viešbučius miesto centre, kuriuose naktis asmeniui kainuoja apie 30 €. Jeigu norite biudžetinės kelionės, visuomet galima rinktis svečių namus, kurių Budapešte yra labai daug. Jie dažnai būna tvarkingi, puikiai vertinami, o už 5 dienų nakvynę asmeniui sumokėsite apie 40 €.

Transportas

Dauguma lankytinų Budapešto vietų yra netoli viena nuo kitos, todėl visur galima nueiti pėsčiomis. Tačiau jeigu reikėtų keliauti tolesnį atstumą, visada galima naudotis viešuoju transportu. 

Metro - mieste yra keturios metro linijos, kurios išsiraizgiusios po visą miestą ir leidžia greitai pasiekti norimus objektus.

Budapešte važinėja ir mums pažįstami troleibusai. Jie važiuoja 13 skirtingų krypčių. 

Autobusai - dažniausiai naudojama susisiekimo priemonė. Mieste yra daugiau nei 200 maršrutų. Raudonos spalvos numeriu pažymėti autobusai stoja ne visose stotelėse, o juodos spalvos numeriu pažymėti autobusai - visose. 

Taksi Budapešte yra pakankamai greitas ir pigus susisiekimo būdas. Galima susitabdyti ir gatvėje, bet bus pigiau, jeigu išsikviesite telefonu. Visi taksi automobiliai yra geltoni, venkite sėsti į nežymėtus automobolius. Visuomet reikalaukite įjungti taksi metrą, kad matytumėt tikrąją kainą. Kilometro kaina yra apie 0,9 €. 

Viešasis transportas baigia darbą apie 23 valandą, yra naktiniai autobusai pažymėti "É" raide. Bilietus galite įsigyti skirtingų rūšių: vienkartinis (~1 €), dienos keliautojo kortelė, kuri ne tik suteikia teisę važiuoti visu visuomeniniu transportu, bet ir siūlo nuolaidas kai kuriems lankytiniems objektams (~5 €), trijų dienų keliautojo kortelė (~13 €), savaitės keliautojo kortelė (~15 €). Galima įsigyti ir Budapešto kortelę, kuri suteikia teisę važinėti viešuoju transportu, suteikia nemokamą įėjimą į kai kuriuos muziejus, suteikia nuolaidą kai kuriems lankytiniems objektams. 24 valandų kortelė kainuoja apie 16 €, 48 valandų - apie 25 €, 72 valandų - apie 31 €. Juos pirkite laikraščių stenduose arba aparatuose stotyse. Juos reikia ne tik nusipirkti, bet ir pažymėti.
 

Maistas

Budapešte maistas nėra itin brangus, o alus ir vengriškas vynas - dar pigesni. Prekybos centruose maisto ir gėrimų kainos nelabai skiriasi nuo lietuviškų kainų - yra šiek tiek pigiau. O kavinėse, baruose galima pavalgyti netgi pigiau nei Vilniuje. Kadangi Budapešte yra daugybė imigrantų, galima paragauti ir tikriausių turkiškų kebabų bei užsukti į "Hummus Bar" restoranėlį ir už tris eurus įsigyti skanų sumuštinį su falafeliais ar hummus lėkštę su šviežiai kepta arabiška duona.

Nors Budapešte galima paragauti įvairiausio maisto, tačiau būtina paragauti ir tradicinių patiekalų

Gulyás - mums dar žinomas kaip guliašas. Tai tradicinis vengrų patiekalas gaminamas iš mėsos troškinio, makaronų, daržovių, pagardintas paprika. 

Paprikás - paprikos, kurios yra įdarytos įvairiais produktais (dažniausiai mėsa ir daržovėmis).

Jókai pupelių sriuba - su daugybe acto, grietinės, pupelių, rūkytos kiaulienos, petražolių ir morkų.

Lecsó - vengriška daržovių sriubos versija. Patiekiama su raudonaisiais ir žaliaisiais pipirais, pomidorais, svogūnais, paprika. Soti vegetaro svajonė. :)

Paprikás Csirke - žymi vengriška sriuba. Kreminė, su raudona paprika, vištienų šlaunelėmis.

Halászlé - dar vadinama "žvejo sriuba", kuri yra karšta, aštri žuvies sriuba su paprika. 

Lángos - duona, kurią vengrai dažnai valgo su grūstomis bulvėmis, grietine, lyditu sūriu, kumpiu ar dešrelėmis. 

Populiarūs ir desertai:

Dobos torta - vengriškas biskvitinis tortas padengtas šokolado kremu ir karamele.

Gesztenyepüré -  kaštonų tyrės desertas pagardintas plakta grietinėle. Kartais gaminamas su šokoladu, kakava arba romu. 

Rákóczi Túrós - 

Rákóczi túrós - pyragas su saldžiu varškės sūriu, morengais ir abrikosų kremu.

Kürtőskalács - saldžių mielių pyragas su karamele ir riešutais.

Paragaukite ir įvairių gėrimų:

Vynas - Vengrijoje yra 22 vyno regionai, kuriuose gaminamas įvairus vynas. Žymiausias yra Aszú. 

Pálinka - vaisinis brendis, kuris yra žymiausias spiritinis vengrų gėrimas. Galima gerti gurkšnojant, kaip daro patys vengrai arba greitai išgerti užsikandant vaisiaus gabalėliu.

Unicum - dar vienas spiritinis gėrimas, pagamintas pagal slaptą receptą, iš 40 skirtingų augalų. Tai likeris, kuris šiek tiek primena Jägermeister, tik ne toks saldus.

Fröccs - tinkamiausias alkoholinis gėrimas šiltiems vasaros vakarams parke. Tai vynas sumaišytas su gaiviais gazuotais gėrimais.

Klimatas

Budapešte vasaros gali būti labai karštos, tuo tarpu žiemos trumpos ir debesuotos. Klimatas permainingas, temperatūra šioje svyruoja nuo - 28° C iki 22° C. Vidutinis kritulių kiekis per metus yra 604 mm. Karščiausi mėnesiai yra liepa ir rugpjūtis. Vėsiausi mėnesiai - sausis ir vasaris, žiemos metu neretai būna sniego. Žiemos vidutinė temperatūra -2°C, vasaros - 28°C.

Makaliaus patarimai

  • Budapešto centras – nemažas, tačiau pasivaikščiojimai po įvairiaspalvį senamiestį nevargina. Keturios metro linijos, keliolika tramvajaus juostų ir bene šimtas autobusų maršrutų suteikia ne tokią varginančią ir ne itin brangią alternatyvą greitai brautis per miestą viešuoju transportu.
  • Budapeštas dažnai vadinas SPA miestu, mat kasdien, daugiau nei 56 milijonai litrų vandens kiekvieną dieną nukeliauja į 118 Budapešto gręžinių. SPA miestas siūlo stulbinantį vonių kiekį: nuo blizgančių Gellert vonių, 1913 metų neo-barokinio Szechenyi Spa iki 16 amžiaus turkiško baseino Rudas Spa. Šios viešos vonios-baseinai veikia net ir žiemą, vandens temperatūra siekia 28-32 laipsnius šilumos!
  • Pasivaikščiokite iš abiejų Dunojaus pusių įrengtu pėsčiųjų taku. Nuo Dunojaus pakrantės atsiveria puikus vaizdas į kitame krante esančius statinius: Budos pilį, Parlamento rūmus, Gelerto kalną.
  • Apsilankykite Budapešto centriniame turguje, kuris visus nustebina savo dydžiu. Prekybos vietos išsidėsčiusios per tris aukštus. Daugiausia prekiaujama žemės ūkio produkcija, tačiau čia galima nusipirkti praktiškai viską ko širdis geidžia: vyno, tradicinių suvenyrų.

Panašios kryptys

Amsterdamas - miestas, kuriame neegzistuoja jokie tabu
Tunisas – neatrastas Viduržemio jūros perlas
Taso sala – istorijos muziejus po atviru dangumi
Eilatas - karštos atostogos ant Raudonosios jūros kranto
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt