Kipras – vieta, kur niekada nepritrūks saulės, vyno ir meilės

Kipras yra tikras Viduržemio jūros perlas, kuriame, anot graikų legendos, gimė meilės deivė Afroditė. Kadangi Kipre net 340 dienų per metus šviečia saulė, atostogauti čia galima kone visus metus: vasarą čia patinka didelio karščio mėgėjams, žiemą – istorijos mylėtojams, mėgstantiems ją tyrinėti šviečiant saulei, o rudenį ir pavasarį – tiems, kurie nori ir paplūdimiuose pailsėti, ir su sala susipažinti. Salą mėgsta tiek poros, tiek šeimos su mažais vaikais – veiklos čia tikrai užteks kiekvienam. Kipre plyti vieni švariausių paplūdimių pasaulyje ir jų yra tikrai ne vienas, todėl ramesniuose puikiai laiką praleis šeimos, o aktyvesniuose – jaunimas, norintis ne tik pasidžiaugti saule, bet ir sulaukus vakaro, įsisukti į linksmybių sūkūrį. Kipras yra padalintas į dvi dalis. Pietinė dalis yra graikiškoji, o šiaurinė – turkiškoji, todėl saloje kalbama abejomis kalbomis. Turkiškoji pusė yra unikali – kainos čia mažesnės, vyksta tikri turkiški turgūs, o ir kebabų paragauti čia tikrai galima. Norint nukeliauti į šiaurinę Kipro dalį, privaloma su savimi turėti LR piliečio pasą. Kraštovaizdžio įvairovė nenusileidžia neįkainojamoms kultūrinėms vertybėms, tarp kurių – antikinės helenistinės architektūros pavyzdžiai, bizantiško bei Venecijos stiliaus tvirtovių bei pilių liekanos, turkų valdymo palikimas – išlikusios mečetės, taip pat stačiatikių cerkvės ir vienuolynai.

Lankytinos vietos

Šv. Hilariono pilis

Viena geriausiai išsilaikiusių tvirtovių Šiauriniame Kipre. Pilis pastatyta pačioje kalno viršūnėje ant stačių uolų. Pilis pavadinta vienuolio iš Palestinos vardu, kuris atkeliavo į Kiprą ieškodamas nuošalumo ir mirė čia 372 m. Bizantijos periodu...

Milikouri miestelis

Tai nedidelis kalnų miestelis, kur gaminamas vietinis vynas, neriamos staltiesės ir servetėlės, čia pat vyksta ir gamybos procesas ir prekiaujama vietiniais produktais bei suvenyrais. Taip pat įdomu aplankyti Agios Georgios bažnyčią, kur laisvai...

Avako tarpeklis

Tarp Pafoso ir Afroditės vonių esantys urvai ir pasivaikščiojimo pažintinis takas, kurio pradžią norint surasti, reikės šiek tiek pavargti. Rekomenduoju avėti sportinę avalynę, nes yra nemaža kelio atkarpa, kurią teks įveikti pėsčiomis. Prie...

Famagusta

Tai apleistas, tačiau keliautojų pamėgtas „miestas vaiduoklis“, kuriame jau daugiau nei 30 metų niekas negyvena. Miestas įsikūręs rytinėje salos dalyje ir garsėja „auksinio smėlio“ paplūdimiais. Čia yra žavus senamiestis, kurį juosia Venecijos...

Kirėnija

Tai uostamiestis, kuriame susitinka Viduržemio jūra, kalnų panoramos bei įspūdinga istorija. Įlankoje yra daug lauko kavinių kur vakare maloniai groja muzika, daug žmonių, siūloma ant grotelių kepta žuvis. Miestelyje yra pilis-muziejus ir tai yra...

Millomeri krioklys

Kol nuvažiuosi iki krioklio, apsiginkluok kantrybe, silpnesnių nervų žmonėms tai bus iššūkis, bet reginys viską atperka, tikrai verta bent kartą ten apsilankyti. Tai vieni aukščiausių krioklių Kipre, kur vanduo krenta iš 15 metrų aukščio, bet tuo...

Greco kyšulys ir uolos

Visai netoli Aja Napos miestelio esantis kyšulys ir natūraliai gamtos suformuoti urvai. Vasaros metu vietiniai ir turistai net šokinėja nuo olų. Tai nacionalinio parko vietovė, kur yra daugybė vietų prisėsti, pasigrožėti, pasivaikščioti...

Afroditės akmuo

Pusiaukelėje tarp Limasolio ir Pafoso esanti turistų lankoma vieta. Tai vieta žyminti deivės išnėrimo iš jūros gelmių vietą. Pasak legendos maudynės vandenyje, šioje vietoje, jaunina ir suteikia grožio.

Nuostabūs paplūdimiai

Netoli Larnakos plyti Makenzie paplūdimys – viena gražiausių salos pakrančių. Šį paplūdimį mėgsta ir vietos gyventojai, ir iš svetur atvykstantys poilsiautojai. Ypatingo grožio paplūdimiai – Nissi (Agia Napoje) ir Fig tree (Protaro kurorte), kur ...

Nakvynė

Kainos Kipre nėra labai aukštos ir primena šių dienų lietuviškas kainas. Lygiai taip ir nakvynė tikrai nesuplėšys kišenės. Štai, pavyzdžiui, rugsėjo mėnesį Pafose naktis viešbutyje kainuoja nuo 20-30 eurų asmeniui, Larnakoje  – nuo 25-35 eurų. Jei ieškai linksmybių – verta rinktis apgyvendinimą Larnakoje, o ramiam šeimų poilsiui labiau tinkamas Pafosas. Viešbučių pasiūla Kipre išties didelė.

Transportas

Kipre labai patogu nuomotis automobilį. Nuomojantis reikia atminti, kad eismas vyksta kairiąja kelio puse. Asmuo turi būti sulaukęs 21 m. amžiaus ir turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą su ne mažesniu, nei dviejų metų stažu. Nuomojantis ilgesniam laikotarpiui paros mokestis sieks nuo 25 eurų už nedidelį ekonomišką automobilį, o imant tik 1-3 dienoms, jis kainuos maždaug nuo ~ 35 eurų už parą. Sutaupyti galima nuomojantis iš anksto internetu. Pačioje saloje puikiai išvystytas autobusų tinklas tiek miestuose, tiek miesteliuose, taksi paslaugos. Vienkartinis autobuso bilietas kainuoja 1,5 euro, dieninis 5 eurus, savaitinis 15 eurų. Gana populiarus yra keliavimas keltais, tiek ir tarp paties Kipro uostų, tiek į kitas Viduržemio jūros salas.

Maistas

Kipro virtuvė yra tikras Viduržemio jūros, Pietų Europos ir Vidurio Rytų mišinys, kuriam įtakos turėjo geografinė padėtis. Maistas Kipre primena Graikijos, Turkijos bei Libano kultūrą, todėl čia netrūksta daržovių, mėsos ir vaisių.

Privalai paragauti tradicinių kipriečių patiekalų:

 • Kleftiko (ėriena, kepta specialioje molinėje krosnyje);

 • Halloumi (sudedamoji dalis - ožkos pieno sūris);

 • Pitta (duona);

 • Souvlakia (įvairių rūšių kebabai);

 • Sheftalia (mėsos kotletai kepti grilyje);

 • Musaka (malta mėsa su bulvėmis, kiaušiniais ir baklažanais);

 • Koupepia (balandėliai, ir kas įdomu, ne iš kopūsto, o iš vynuogių lapų ir mėsos įdaro);

 • Gliko (konservuoti vaisiai sirupe).

Iš gėrimų privalai paragauti vynų – vyndarystės tradicijos Kipre nuo senų laikų keliauja iš kartos į kartą. Vynas, sūriai, prieskoniai, alyvuogių aliejus – jei turėsi laiko, paieškok šių dalykų ne tik parduotuvėse, bet ir turguose arba ūkininkų sodybose (teko prie jų rasti parduotuvėles, kuriose šiomis gėrybėmis prekiaujama iš pirmų rankų) tačiau, turiu įspėti, kad derėtis čia nėra labai populiaru ar mėgstama.

Orai Kipre

Kipre saulė šviečia net 340 dienų per metus ir būtent todėl jis yra laikomas viena saulėčiausių vietų visoje Europoje. Pavasarį ir vasarą būna saulėta, karšta ir sausa. Gegužės mėnesį šioje saloje saulė šviečia 10 valandų per dieną, o nuo birželio mėnesio iki pat rugsėjo čia beveik nelyja. Vasara Kipre tęsiasi nuo gegužės iki spalio, ją lydi kaitri saulė, oro temperatūra gali pakilti iki 32 °C karščio. Tai idealus laikas plaukiojimui, saulės vonioms bei nardymui su kauke. Rugsėjo ir spalio dienų šiluma neužleidžia vietos rudeniui, kadangi saloje – vis dar vasara. Gruodis, sausis ir vasaris yra Kipro žiemos metas. Gruodį ir sausį būna tikras lietaus sezonas, kai lyja praktiškai kas antrą dieną. Tad idealiausias laikas poilsiauti Kipre yra nuo balandžio iki spalio, kuomet ir vanduo jūroje būna šiltesnis.

Makaliaus patarimai

 • Kipro sostinė Nikosija yra vienintelė pasaulio sostinė, padalinta į dvi dalis ir priklausanti dviem šalims – Kiprui ir Turkijos kontroliuojamam Šiaurės Kiprui. Sostinę, tarsi istorinę Berlyno sieną, dalija vadinamoji „Žalioji linija“. Norint patekti į turkų kontroliuojamą Šiaurės Kiprą, reikia gauti vizą. Turkiškai miestas vadinamas Lefkosija. Nikosija laikoma salos sostine nuo IX amžiaus.

 • Kipras garsėja savo alyvuogėmis, kurios čia auginamos nuo seno. Alyvuogių aliejus yra vienas pagrindinių visų Kipro gyventojų gaminamų patiekalų ingridientų.

 • Turistai iš Kipro lauktuvėms dažniausiai veža spalvingas saldumynų dėžutes su Afroditės atvaizdais, tačiau čia populiarūs ir vietinių kūrėjų nėriniai bei baltojo aukso gaminiai.

 • Daugelis keliautojų Kipro gyventojus neretai pavadina graikais, tačiau jie patys to labai nemėgsta. Todėl norint pamaloninti vietinį gyventoją, pavadink jį kipriečiu.

 • Kipriečiai yra emocionalūs žmonės. Bendraujant didelę reikšmę turi neverbalinė kūno kalba. Svarbus akių kontaktas. Pietiečiai patys dažniausiai vėluoja, tačiau iš Šiaurės kultūrų atstovų tikisi punktualumo. Kipriečiai labai vertina savo istorinę praeitį, kultūrą. Vengtina pokalbio tema – apie turkų invaziją. Brangios įpareigojančios dovanos nėra priimtinos.

Panašios kryptys

Malaga – spalvinga Pablo Picasso gimtinė
Malta – muziejus po atviru dangumi
Monakas - Prancūzijos rivjeros perlas
Alikantė - saulėtosios Kosta Blankos perlas
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt