Islandija - ledo ir ugnikalnių žemė

Islandija - vulkaninės kilmės saloje įsikūrusi valstybė, garsėjanti kvapą gniaužiančiais fiordais, krantais, kuriuos skalauja Atlanto vandenynas, aktyviais ugnikalniais, geizeriais, ledynais ir neįtikėtino grožio vasarą sužaliuojančia gamta. Šalyje yra apie 200 ugnikalnių, iš kurių 30 yra nuolat veikiantys. Ugnikalnių išsiveržimai ir žemės drebėjimai šalyje yra gana dažni - nuo to laiko, kai saloje pradėjo gyventi žmonės, ugnikalniai buvo išsiveržę apie 150 kartų. Šiuo metu aktyviausias yra Heklos ugnikalnis. Pažintį su Islandija dauguma keliautojų pradeda nuo sostinės Reikjaviko. Miestas patrauklus gražiomis skandinaviško tipo senamiesčio gatvelėmis ir skverais, nuostabia krantine. Daugelį sudomins ir Reikjaviko uostas, kuriame gausu šviežios žuvies restoranėlių. Reikjavikas yra didžiausias šalies miestas bei sostinė, besidžiuojanti šiauriausios pasaulio sostinės titulu. Nors Islandijoje gražu visus metus, tačiau geriausia į ją vykti vasarą, kuomet keliai nebūna uždaryti dėl didžiulio sniego kiekio, tyliai čiurlena kriokliai, o gamta atsiskleidžia visomis spalvomis.

Lankytinos vietos

Žydroji lagūna

Žydroji lagūna – tai yra didelis melsvai žalias geoterminių šaltinių maitinamas ežeras. Pietvakarinėje Islandijos dalyje esantį ežerą nuolat gaubia migla, į orą kylą garų kamuoliai, sustiprinantys įspūdį. Žydrosios lagūnos vanduo maišosi su šaltu...

Viko juodasis paplūdimys

Viko kaimas, skaičiuojantis vos kelis šimtus gyventojų, yra Islandijos pietuose, ties pagrindiniu salą juosiančiu žiediniu keliu, nuo sostinės Reikjaviko nutolęs apie 180 km. Pakrantėje įsikūręs Vikas laikomas drėgniausia Islandijos gyvenviete,...

Vatnajokulio ledynas

Vatnajokulio ledynas užima daugiau nei 8 tūkstančius kvadratinių kilometrų plotą. Tai yra didžiausias šalies ledynas, o taip pat ir vienas didžiausių Europoje. Parke verta stabtelėti ties Vatnajokulio nacionalinio parko pakraštyje esančia...

Tingveliro nacionalinis parkas

Tingveliras yra viena svarbiausių istorinių vietovių Islandijoje. Tingveliro nacionalinis parkas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tingveliro nacionaliniame parke galima aplankyti vietą, kur nuo 10 amžiuje rinkdavosi seniausias...

Askja vietovė

Askja – Islandijos vietovė, kuri yra pasiekiama vos keletą mėnesių per metus. Šis Dyngjufjolio kalnų regionas garsus ugnikalnių kalderomis ir atšiauriu kraštovaizdžiu. Viena vaizdingiausių Askjos vietų – Viti geoterminis ežeras, susiformavęs...

Laugavegur pėsčiųjų maršrutas

Laugavegur pėsčiųjų maršrutas – vienas įdomiausių Islandijoje. 55 km ilgio maršrutas driekiasi Islandijos pietvakariuose, pro itin vaizdingas vietoves, pradedant lavos laukais bei burbuliuojančiomis karštosiomis versmėmis, skaidriais ežerais ir...

Gulfoso krioklys

Gulfoso krioklį išgraužė Hvitos, arba Baltoji upė. Tai bene žymiausias Islandijos krioklys, savo galinga srove šniokščiantis salos pietvakarinėje dalyje. Išvertus į lietuvių kalbą, Gulfoso krioklio pavadinimas reiškia „Auksinis krioklys“. Vanduo...

Didysis geizeris

10 000 metų senumo Didysis geizeris – tai garsiausia karštųjų versmių ir purvo klanų vieta Islandijoje, o taip pat ir viena iš lankomiausių vietų šioje šalyje. Didžiojo geizerio ertmė yra 14 m skersmens, o gylis 120 m. Galiūnas geizeris vandens ir...

Nakvynė

Kiekviename mažesniame ar didesniame Islandijos miestelyje tikrai rasite kur apsistoti: svečių namai, viešbutis ar vasarnamis. Nakvynės vietą nesudėtingai rasite ir prie lankytinų turistinių vietų. Kadangi Islandijoje vasaros metu (liepa, rugpjūtis) būna labai daug turistų, rasti nakvynę šiuo laikotarpiu gali būti itin sunku. Teko girdėti, kad kai kurie žmonės, patys planuojantys savo kelionę, kambarius nakvynei rezervuoja jau prieš metus. Dauguma viešbučių ir kitų nakvynės vietų sezoną pradeda nuo birželio mėnesio, o užsidaro rugsėjo 15 dieną. Jei planuojate naktis leisti palapinėje, rasti tam tinkamą vietą bus daug lengviau. Dauguma kempingų yra labai aukštos kokybės (puikiai įrengti dušai, tualetai, virtuvė maistui gaminti, valgomasis), o kaina vienam žmogui svyruoja nuo 4 iki 10 eurų. Kaina priklauso nuo vietovės ir siūlomų patogumų. Nakvynę paprastuose svečių namuose asmeniui galima rasti už 15 - 20 €. Jeigu norisi daugiau prabangos ir komforto, nakvynė viešbutyje asmeniui gali kainuoti nuo 40 € ir daugiau. 

Transportas

Automobilis arba motociklas – Islandijai pažinti tinkamiausia priemonė. Automobilio nuomos kaina yra apie 12 000 ISK/parai (~85 €). Nusprendę išsinuomoti automobilį Islandijoje, tuo turėtumėte pasirūpinti gerokai iš anksto. Eismas vyksta dešiniąja kelio puse. Dauguma kalnų kelių yra uždaromi iki birželio pabaigos ar netgi ilgiau. Tuo laikotarpiu keliai nepravažiuojami, visur purvas ir drėgmė. Kaimo keliuose leistinas greitis 90 km/h, grįstu paviršiumi 80 km/h, ant žvyro ir miesto vietovėse – 50 km/h. Žinoma, yra išimčių, tačiau atminkite, kad bendras didžiausias leistinas greitis paprastai nėra pažymėtas ženklais, todėl rekomenduojame neviršyti 90 km/h greičio. Greičio matavimo kameros yra visoje šalyje, o baudos siekia nuo 50 000 iki 130 000 ISK. (~356 € - 924 €)

Autobusu. Islandijoje daugelis autobusų vairuotojų neduoda grąžos. Vieno bilietėlio kaina apie 350 ISK (~1 €), 1 ir 3 dienų bilieto kaina nuo 700 iki 1700 ISK (5 €-12 €). Sumokėję vairuotojui jūs negausite bilietėlio, nebent paprašysite. Toks bilietėlis galios 75 min. kituose autobusuose. Be to, labai nedaug maršrutų vykdomi tą pačią dieną, todėl tam tikros jungtys tą pačią dieną retai kada įmanomos.

Nepaprastai smagus būdas, bet ir nelengvas, norint pažinti Islandiją – apylinkes apvažiuoti dviračiu. Tik turėkite su savimi akinius nuo smėlio dulkių.

Dar vienas smagus ir azartiškas būdas keliauti po Islandiją – autostopu. Vairuotojai labai draugiški, paslaugūs ir beveik visi kalba angliškai. Vienintelis niuansas, per valandą keliu gali pravažiuoti tik viena mašina. :)

Maistas

Islandijos virtuvė, jų papročiai ir kultūra nustebintų ne vieną gurmaną. Islandija sugeba išlaikyti savitumą, paprastumą, perimti naujas tradicijas, kurias derina su senosiomis.

Islandijoje yra labai mėgstama aviena. Labai populiaru gaminti avies galvos slėgtainį, kuris primena kietą šaltieną. Jis yra patiekiamas šviežias arba būna marinuojamas išrūgose. Dabar atsirado panašus patiekalas iš kiaulienos. Iš avienos Islandijoje yra gaminama sriuba arba kepama nugarinė, koja ar visas ėriukas. Šalies gyventojai valgo mums neįprastą arklieną, šiaurės elnius, ruonius, banginius, ryklius, jūrinius paukščius. Islandai kartais maistą apdoroja labai neįprastais būdais. Vienas iš jų – tai ryklio mėsos pūdymas. Šviežia ryklio mėsa įkasama į smėlį ir laikoma apie pusmetį.

Išskirtinis islandų patiekalas yra avino sėklidės. Jos būna rauginamos išrūgose su česnaku, želatina ir po to paslegiamos. Islandijoje galima paragauti ruonio pelekų. Pelekai būna sūdomi ir marinuojami piene. Taip pat šalyje gaminami rauginti banginio lašinukai bei žarnokai iš avies skrandžio. Saloje yra valgoma į avies skrandį prikimšta masė su krauju arba kepenėlėmis, kuri kartais pagardinama razinomis. Senoliai šį patiekalą valgo su cukrumi. Šalyje labai subtiliai yra ruošiama žuvis. Islandai derina švelnų vyno marinatą ir prieskonines žoleles. Islandai itin mėgsta silkę: ją ruošia su actu, svogūnais, pomidorų padažu, deda kvapniųjų pipirų bei garstyčių.

Mėgstamiausios daržovės yra raudonieji kopūstai bei bulvės. Čia valgoma piurė iš bulvių ir griežčių, Kalėdoms ruošiamos bulvės su karameliniu apvalkalu ir raudonieji kopūstai su raudonojo ar baltojo vyno actu, cukrumi ir spanguolių sultimis.

Islandų nacionalinis alkoholinis gėrimas yra stipri kmynų degtinė.

Klimatas

Geriausia keliauti į Islandiją rugpjūčio pradžioje. Nepaisant šalies pavadinimo, Islandijoje žiemos labai švelnios, o klimatas permainingas. Vasaros čia kur kas šaltesnės nei kitose toje pačioje geografinėje platumoje esančiose šalyse. Vasarą oro temperatūra svyruoja nuo 10 iki 15 °C, o kartais būna aukštesnė nei 20 °C. Oficialiai žiema Islandijoje prasideda spalio viduryje ir baigiasi balandžio viduryje, o neoficialiai sniego galima surasti kiaurus metus, nors nuo birželio vidurio iki rugsėjo galo dėl sniego uždarytų kelių neturėtų būti.

Makaliaus patarimai

  • Jei neturite lietui ir vėjui atsparių rūbų, prieš vykdami į Islandiją būtinai juos įsigykite. Stiprus vėjas ir lietus šioje šalyje yra įprastas reiškinys. Jei planuojate žygius pėsčiomis, patariame įsigyti gerus batus, kurie būtų patvarūs bei atsparūs vandeniui. Planuojantiems rūbus ar avalynę įsigyti Islandijoje, vertėtų atkreipti dėmesį į gerokai didesnes kainas nei Lietuvoje. Taip pat patariame pasiimti šiltą megztinį. Jei pasiseks, galbūt jo ir nepanaudosite, tačiau prireikus labai juo džiaugsitės.

  • Islandijoje vairuoti išgėrus yra griežtai draudžiama. Nesvarbu, jei jūs išgėrėte tik pusę bokalo alaus ir sėdote už vairo, sustabdžius policijai, turėsite sumokėti didžiulę baudą.

  • Kelių Islandijoje yra visokių, nuo puikaus asfalto iki kalnų keliukų, kuriais važiuoti gali tik super džipai. Pagrindiniai keliai yra labai geros būklės, juos be didesnių rūpesčių turėtumėte įveikti su lengvuoju automobiliu. Vairuodami šiais keliais galite apžiūrėti labai daug gražių ir turistų lankomų vietų. Tačiau norint pasižvalgyti po labiau atokias vietas reikia turėti galingesnę transporto priemonę su keturiais varančiais ratais.

  •  Islandijoje daug mažų amatų parduotuvėlių, kur galima įsigyti rankų darbo muzikos instrumentų, stiklo, porceliano gaminių bei papuošalų. Čia suvenyrų lauktuvėms tikrai išsirinks kiekvienas. Ko gero, geriausia dovana – Islandijos gaminiai iš vilnos. Jie labai minkšti, švelnūs ir, svarbiausia, šilti.

  • Kalba yra islandų (íslenska), daugelis vietinių kalba ir anglų ir danų kalbomis. Šiek tiek galima susikalbėti norvegiškai ir švediškai.

  • Keliaujant savarankiškai taip pat reikia atidžiai apgalvoti, kaip planuojama maitintis. Kavinės ir užeigos būdingos Islandijos miestams, tačiau išvykus į atokesnes vietoves jų nerasite. Vykstant į neapgyvendintas šalies vietas būtina maistu pasirūpinti iš anksto, mat parduotuvės čia dirba kur kas trumpiau nei kitur, o atstumas tarp jų gali siekti netgi daugiau nei šimtą kilometrų.

Panašios kryptys

Lansarotė - kvapą gniaužianti ugnies sala
Sardinija - rojaus kampelis žemėje
Tenerifė - viena gražiausių salų visame pasaulyje
Tamperė: puiki idėja smagiam savaitgaliui
Prašome užpildyti privalomus laukus!
Jūsų žinutė sėkmingai išsiųsta!
Nepavyko išsiųsti žinutės, patikrinkite laukelius.
Galite susisiekti el. paštu: labas@makalius.lt